Paríž 11. februára (TASR) - Čas pekných rečí na summitoch krajín Európskej únie (EÚ) sa skončil. Teraz, keď treba prikročiť k vážnym veciam, teda siahnuť po peňaženke, aby sa financovalo rozšírenie EÚ o bývalé ľudovodemokratické krajiny, predstavitelia niektorých členských krajín EÚ začínajú prejavovať lakomstvo, komentuje summit EÚ v španielskom Cácerese vo víkendovom čísle denník Libération.
Väčšina ministrov zahraničných vecí, ktorí sa zišli na summite EÚ v Cácerese na "neformálnej rade", pomerne ľadovo privítala návrhy na financovanie rozšírenia EÚ tak, ako to predložila 30. januára Európska komisia (EK). Niekoľko krajín EÚ s Nemeckom na čele konštatovalo, že EK prejavila "nemiestnu štedrosť". Nemenovaný diplomat istej veľkej krajiny EÚ povedal: "Členovia EK nepochopili, že na začiatku rozhovorov sa nemožno ukázať ako priveľmi štedrý, lebo potom bude chýbať taktický priestor na rokovaní s kandidátskymi krajinami." Francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine povedal: "Treba prísnejší finančný rámec." Napriek tomu, EK nie je až natoľko štedrá, komentuje Libération a dodáva: EK navrhuje, aby sa venovalo 40,16 miliardy eúr v priebehu troch rokov 2004-06 pre 10 kandidátskych krajín, čo vstúpia do EÚ v roku 2004. Ide o Cyprus, Českú republiku, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Maltu, Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Slovinsko, uvádza Libération.
EK nepresiahla rozpočtový rámec, stanovený v roku 1999 v Berlíne. Napriek tomu Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko a Holandsko - čistí prispievatelia do rozpočtu EÚ, teda tí, čo dávajú viac ako z neho prijímajú - prišli k názoru, že ide o neakceptovateľné sumy. Sú ochotní dať na stôl maximálne 32,50 miliardy eúr na obdobie rokov 2004-06.
Spomenuté krajiny spolu s Rakúskom a Švédskom tiež popierajú návrh EK, aby nové členské krajiny únie dostali priamu pomoc pre príjmy poľnohospodárov.
Prostriedky pre regionálnu pomoc nevyvolali toľko výhrad, niektoré krajiny sa uspokojili s vierolomnou poznámkou, že kandidátske krajiny nepochybne nemajú kapacitu, aby naraz absorbovali toľko peňazí, komentuje Libération.
Desať budúcich členských krajín EÚ teraz vie, na čom je. Návrhy EK, ktoré považujú za nedostačujúce, sú pre časť európskej 15 maximom, ktoré nemožno prekročiť, zdôrazňuje Libération.