Bagdad 29. augusta (TASR) - Tisíce irackých sunnitov dnes na demonštrácii v rodnom meste Saddáma Husajna, Tikríte odsúdili novú irackú ústavu, ktorú vyjednávači dokončili v nedeľu bez podpory sunnitských skupín.
Lídri sunnitov vyzvali svoju komunitu, aby návrh zamietli v celonárodnom referende 15. októbra s tým, že ju v ústavnej komisii pretlačilo dominantné spojenectvo šiitskych Arabov a Kurdov.
Nesúhlas sunnitov s ústavou po viac než dvoch mesiacoch intenzívnych rokovaní vyvoláva obavy zo zvýšenia násilia a ďalšieho vyostrenia zhoršujúcich sa rozporov medzi irackými komunitami pred referendom.
S cieľom podporiť účasť sunnitov na plebiscite volebné úrady dnes predĺžili o týždeň registráciu voličov v západnej provincii Anbar, bašte sunnitských vzbúrencov, kde na januárové voľby prišlo minimum občanov.
V Tikríte sa najmenej 2000 protestujúcich zhromaždilo s irackými zástavami a portrétmi zosadeného diktátora pri kancelárii Združenia moslimských učencov, konzervatívnej sunnitskej skupiny duchovných, ktorá vystupuje proti americkej okupácii.
"Obetujeme naše duše a krv za teba, Saddám," volali demonštranti, nesúci tiež portréty šiitskych duchovných Muktadu as-Sadra a Džawáda al-Chalísího, ktorí sa k sunnitom pridali pri nesúhlase s návrhom ústavy.
Organizátor protestu, šejk Jahja Ibrahim al-Batáwí zo združenia duchovných vo vyhlásení odsúdil "židovskú ústavu" s tým, že jej cieľom je rozdeliť Irak podľa náboženského a etnického princípu, čo bola zmienka o pláne premeniť krajinu na federálny štát.
Premiér Ibrahim al-Džafárí medzitým obhajoval zákaz Saddámovej strany Baas v ústave, ktorý sa tiež stretol s odporom sunnitov. Pre stranu nie je podľa neho v Iraku po jej vyše 35-ročnej vláde miesto, hoci prisľúbil ochranu jej radových členov, ktorí sa nedopustili žiadnych previnení.
Európska komisia ocenila dnes irackých poslancov za "pôsobivú" prácu na príprave ústavy, hoci pripomenula, že konečné rozhodnutie o texte padne až v referende, v ktorom Iračania budú môcť využiť svoje demokratické právo hlasovania.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan v nedeľu večer pochválil dokončenie návrhu s výzvou, aby iracké skupiny pred plebiscitom naďalej spolupracovali. Americký prezident George W. Bush vyjadril sklamanie, že sunniti ústavu nepodporili, vkladá však nádej do referenda.
Nemecká vláda dnes podobne privítala návrh ústavy, pre ktorý je podľa nej dôležité získať širokú podporu pred tým, ako bude predložený občanom na hlasovanie, pričom lídri hlavných komunít sa musia snažiť o prijateľný kompromis v sporných otázkach.
Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že irackú ústavu musia podporiť všetky skupiny v krajine, avšak aj čiastočná dohoda je krok správnym smerom.