Varšava 29. augusta (TASR) - Poľský parlament si dnes pripomenul zrod nezávislých odborov Solidarita spred štvrťstoročia ako prvý veľký úspech hnutia za slobodu v stredoeurópskom regióne.
Čestným hosťom mimoriadneho zasadnutia zákonodarného zboru, na ktorom sa nezúčastnili poslanci Patriotického hnutia a Ligy poľských rodín, bol niekdajší spoluzakladateľ Solidarity, neskôr poľský prezident, laureát Nobelovej ceny mieru Lech Walesa.
"Myslím si, že víťazstvo Solidarnosci zostane navždy súčasťou nášho národného dedičstva a kolektívnej pamäti," vyhlásil jeden z účastníkov rokovaní štrajkujúcich robotníkov z Gdansku s predstaviteľmi režimu štátostrany, ktoré v posledný augustový deň roku 1980 vyvrcholili podpísaním tzv. Gdanskej dohody.
Lech Walesa si zaspomínal, že v tom čase sa spojili robotníci s inteligenciou, ľudia s rôznorodými politickými názormi, aby vedno bojovali za spoločný cieľ. Práve to bol kľúč k úspechu, zdôraznil a dodal: "V auguste 1980 sa stalo čosi veľké, neskutočné, čo bolo v tejto časti planéty dovtedy považované za nemožné."
Poľský exprezident na parlamentnej pôde, ako aj pri následnom slávnostnom otvorení trojdňovej medzinárodnej konferencie Od Solidarity k slobode, vyzdvihol význam poľského pápeža Jána Pavla II., ktorý jeho i jeho krajanov inšpiroval k odporu proti vtedajšiemu režimu.
Najvyšší poľský predstaviteľ Aleksander Kwasniewski vo vystúpení v prítomnosti bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, či porevolučného šéfa československej diplomacie Jiřího Dienstbiera a ďalších hostí vyzdvihol úspechy, ktoré Poľsko dosiahlo v uplynulých rokoch, vrátane vstupu do NATO a EÚ. Všetky dal do súvislosti s augustovými udalosťami spred 25 rokov.
"Z odvahy robotníkov gdanských lodeníc vzniklo hnutie, ktoré pozmenilo tok dejín," zdôraznil a vyjadril vďaku všetkým ľuďom, ktorí vtedy preukázali kus odvahy. "V súčasnom svete niet možno dôležitejšieho slova ako solidarita," konštatoval Kwasniewski.
Poľský prezident v prítomnosti spomínaných niekdajších disidentov priznal, že pred štvrťstoročím osobne nestál na ich strane narážajúc na vlastnú, komunistickú minulosť. Dnes však nemám pochybnosti, že štrajk v Leninových lodeniciach v Gdansku usmernil Poľsko tým správnym smerom. Solidarnosc vrátila ľuďom vieru vo vlastné sily, zdôraznil poľský prezident a dodal, že skúsenosť prvých nezávislých odborov v niekdajšom komunistickom bloku dokazuje, že niet nič nemožného.
Bývalý poradca Solidarity, neskorší šéf poľskej diplomacie Bronislaw Geremek vo svojom vystúpení podčiarkol, že práve spomínané odbory sa postarali o vôbec prvú revolúciu, ktorá sa skončila rokovaniami. Ich vedenie od samého počiatku vylučovalo frontálny stret znepriatelených strán, preto Solidarnosc možno označiť za jediné hnutie v Európe, ktoré rezignovalo na násilie.
Trojdňovú konferenciu Od Solidarity k slobode zorganizovala nadácia Centrum Solidarnosci a Inštitút Lecha Walesu.
3 5 le žab