Haag 11. februára (TASR) - Predtým, ako sa stala terčom nenávisti srbských nacionalistov, si hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte svojou nekompromisnosťou urobila mnohých nepriateľov ešte počas predchádzajúcej kariéry.
Medzi niektorými právnikmi a vyšetrovateľmi ICTY si získala povesť "železnej dámy".
Del Ponte, 55-ročná Švajčiarka, začala svoju právnickú kariéru ako advokátka, po viacerých prípadoch však dospela k presvedčeniu, že nemôže brániť neobhajovateľné prípady. Preto prestúpila na prokuratúru a v roku 1994 sa stala hlavnou žalobkyňou konfederácie, čo je najvyššia funkcia vo švajčiarskom súdnictve.
Počas pôsobenia na čele švajčiarskeho ministerstva pre verejné záležitosti svoju pozornosť sústredila na vyšetrovanie talianskej mafie, pričom spolupracovala so sudcom Giovannim Falconem. V roku 1988 len o vlások unikla atentátu. Ako "suvenír" na zaradenie na čiernu listinu mafie del Ponte cestuje v obrnených vozidlách a sprevádza ju viacero osobných strážcov.
Ešte počas pôsobenia vo Švajčiarsku vyšetrovala rôzne prípady prania špinavých peňazí, korupcie a obchodovania s drogami, v ktorých figurovali ruské politické špičky spoločne s podsvetím.
V septembri 1999 ju Bezpečnostná rada OSN nominovala do funkcie hlavnej prokurátorky ICTY ako náhradu za odstupujúcu Kanaďanku Louise Arbourovú. K tomu, že del Ponte sa mohla ujať funkcie, zrejme dopomohlo aj jej občianstvo - po náletoch NATO proti Juhoslávii by totiž Rusko vetovalo vymenovanie žalobcu z členskej krajiny aliancie.
Del Ponte sa netají tým, že o Miloševičovi nemá vysokú mienku: Myslela som, že mám dočinenia s niekým inteligentným, a pred sebou vidím dieťa vzdorovité a rozmarné, neschopné pozrieť sa mi do očí, povedala svojho času.
Obrúsok si pred ústa nedáva ani Miloševič, ktorý žalobu označil za "politický pamflet" vypracovaný na úrovni sedemročného mentálne retardovaného dieťaťa.