Londýn 28. augusta (TASR) - Za obávaným masovým vrahom Jackom Rozparovačom sa v skutočnosti ukrýval súčasník svetoznámeho maliara Williama Turnera, impresionista Walter Richard Sickert.
S touto tézou prišla americká autorka Patricia Cornwellová, ktorú kritici jej názoru natoľko rozhorčili, že na stránkach londýnskych denníkov Guardian a Independent zverejnila celostránkové listy kritizujúce neodbornosť jej odporcov. Na kampaň vynaložila vyše 30.000 eur. Vyzvala v nej kritikov, aby vedecky a historicky dokázali opak jej tvrdenia. Reagovala na článok na stránkach druhého zo spomínaných denníkov s celým radom názorov spochybňujúcich jej tézu.
Walter Richard Sickert (1860-1942) bol typickým kozmopolitom, ktorého predkovia z otcovej strany mali dánsky a nemecký pôvod, kým z matkinej strany to bol pôvod anglický a írsky. Muž, ktorý sa v tvorbe sústreďoval na každodenných hrdinov, neskôr v Paríži študoval so svetoznámym Edgarom Degasom.
Jedným z najbližších priateľov a mecenášov umelca, ktorý bol významnou postavou prechodu od impresionizmu k modernizmu, sa stal svojho času tlačový magnát lord Beaverbrook, ktorý postupne nazhromaždil najväčšiu zbierku Sickertových prác. Spoločne s ukážkami korešpondencie medzi oboma priateľmi tvoria tieto diela expozíciu Beaverbrook Art Gallery v kanadskom Frederictone.
Odvážna verzia o spomínanej totožnosti Jacka Rozparovača sa objavila po niektorých náznakoch v predchádzajúcich desaťročiach už v autorkinej knihe z roku 2002 s názvom Portrait of a Killer: Jack the Ripper - Case Closed (Portrét vraha: Jack Rozparovač - prípad uzavretý), v ktorej sa Cornwellová svoj názor pokúsila napínavým spôsobom podoprieť i faktami. Nové vydanie tejto knihy by sa na trhu malo objaviť začiatkom budúceho roka.
Patricia Cornwellová získala v súvislosti s pátraním po pravde v tejto otázke 32 obrazov Waltera Sickerta za celkovú sumu predstavujúcu v prepočte 1,6 milióna eur. Výtvarné diela nechala preskúmať na možné stopy DNA, ktoré by bolo možné porovnať so stopami na listoch masového vraha, zaslaných koncom 19. storočia obetiam. Práve o tejto metóde hovorí literátka ako o vynikajúcej príležitosti využiť modernú vedu na vyriešenie neobjasneného prípadu z histórie.
Rôzne zdroje, predovšetkým autori desiatok knižných publikácií pripísali brutálnemu vrahovi Jackovi Rozparovačovi celkove viac ako 100 rôznych identít. Jednou z najčastejšie opakovaných téz je tá, že išlo o chirurga, medzi osobami, ktoré však figurujú medzi takpovediac podozrivými, je napríklad aj vnuk kráľovnej Viktórie.
Príbeh Jacka Rozparovača je vďačnou predlohou filmových i televíznych tvorcov, ktorí v uplynulých desaťročiach opakovane siahli po tejto téme.
12 le