Bagdad 28. augusta (TASR) - Iracký parlament ukončil dnes po náročných rokovaniach práce na novom návrhu ústavy, ktorý odmietli sunnitskí Arabi aj napriek intenzívnej snahe USA o sprostredkovanie kompromisu.
Sunnitskí vyjednávači uviedli, že dokument aj po ústupkoch šiitov a Kurdov naďalej odmietajú pre rozpory v otázkach ako federalizmus, identita Iraku a zmienky o strane Baas. Požiadali tiež OSN a Ligu arabských štátov (LAŠ) o zasiahnutie do procesu.
Prezident Džalál Talabání, bývalý kurdský povstalecký vodca, vyjadril nádej, že Iračania v referende 15. októbra ústavu aj napriek nedostatkom podporia. Rovnako ako šiitsky premiér Ibrahim al-Džafárí zdôraznil, že výhrady majú všetky strany, to je však súčasť demokracie.
Na zasadnutí parlamentu, na ktorom text prečítali poslancom a vládnym činiteľom, nápadne chýbal najvyšší sunnitský predstaviteľ Iraku, viceprezident Ghází al-Jawár. Podľa prezidenta Talabáního bol "chorý".
Sunnitský predseda parlamentu Hadžim al-Hassání, ktorý taktiež nebol prítomný, neskôr vyhlásil, že šiiti mohli ponúknuť viac ústupkov. K jeho "určitým námietkam" proti textu ústavy patrí "priveľa náboženstva" a obmedzenie práv žien.
Parlament, v ktorom majú drvivú prevahu šiiti a Kurdi, o návrhu ústavy nehlasoval, po formálnej stránke to nebolo potrebné. Hoci pôvodne malo byť hlasovanie potvrdením jednoty všetkých skupín, poslanci túto myšlienku pre rozpory a opakované odklady zavrhli.
Vyjadrenia stúpencov i odporcov ústavy predznamenávajú trpký politický boj pred októbrovým referendom. Päť miliónov výtlačkov ústavy dostanú obyvatelia spoločne s prídelmi jedla, ktoré každý mesiac dostávajú rodiny od vlády.
Hoci sunniti tvoria len asi 20 percent irackej 27-miliónovej populácie, prijatie ústavy môžu zablokovať. Došlo by k tomu v prípade, ak ju odmietnu dve tretiny voličov v troch provinciách, pričom sunniti majú väčšinu v najmenej štyroch.
Sunnitskí lídri svojich ľudí vyzvali, aby sa proti ústave vyslovili pokojne jej odmietnutím v referende, keďže bojkotovaním plebiscitu a následných decembrových parlamentných volieb by nikto nič nezískal.