Kazaň 27. augusta (TASR) - Gruzínsky prezident Michail Saakašvili dnes na tlačovej konferencii po summite Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) vyhlásil, že jeho krajina sa nepripravuje opustiť 12-člennú voľnú alianciu bývalých sovietskych štátov napriek problémom, ktoré spoločenstvo má.
Saakašvili sa pokúsil ubezpečiť ďalšie členské krajiny SNŠ, že jeho nedávne vyhlásenie, ktoré urobil spoločne s ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom, nebolo mienené ako "demokratický test pre ktorúkoľvek krajinu".
Gruzínsky prezident priznal, že SNŠ má problémy, avšak pokúsil sa bagatelizovať očividný neúspech najvyšších predstaviteľov členských krajín spoločenstva dohodnúť sa na reformách, ktoré by ich alianciu oživili. SNŠ vzniklo po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 ako voľné obchodné a politické združenie.
Ruský prezident Vladimir Putin, ktorého krajina má v SNŠ vedúcu úlohu, dnes iba náznakom spomenul "balík opatrení" na posilnenie spolupráce. Podrobnosti neuviedol a na otázky novinárov na záverečnej tlačovej konferencii podľa tlačovej agentúry Associated Press (AP) neodpovedal.
Summit sa uskutočnil v ruskej Kazani v období náznakov, že pokojné revolúcie na Ukrajine a v Gruzínsku, pri ktorých sa dostali k moci prozápadní predstavitelia, ohrozujú stabilitu SNŠ a povedú k jeho rozpadu.
Saakašvili a Juščenko začiatkom mesiaca navrhli vytvoriť novú regionálnu alianciu, ktorá by presadzovala demokraciu v bývalých sovietskych republikách. Commonwealth (Spoločenstvo) demokratického výberu, ako ju nazvali, by "pomohlo uviesť novú éru demokracie, bezpečnosti, stability a mieru naprieč Európou, od Atlantiku až po Kaspické more".
Gruzínsko a Ukrajina vyhlásili za svoje priority členstvo v Európskej únii a NATO a aj Moldavsko prudko zmenilo svoj kurz západným smerom. Vzťahy Moskvy so všetkými troma krajinami sa následne oslabili.
Po masových demonštráciách sa aj v Kirgizsku dostala k moci nová vláda.
"Nevytvorili sme žiaden druh demokratického testu pre akýkoľvek národ," vyhlásil začiatkom mesiaca Saakašvili. "Toto je deklarácia dvoch vodcov spriatelených demokratických národov, ktoré sa pokúšajú vybudovať otvorenú spoločnosť európskeho typu... A ktorýkoľvek ďalší štát, ktorý sa nachádza v oblasti Baltického, Čierneho či Kaspického mora, ktorý má v úmysle kráčať po tejto ceste, sa môže zúčastniť," dodal s tým, že hlavnou podmienkou je usporiadať slobodné a demokratické voľby.