Praha 26. augusta (TASR) Český tieňový minister spravodlivosti z radov ODS Jiří Pospíšil spolu so skupinou právnych expertov pripravuje podanie ústavnej sťažnosti v kauze katarského princa. Podľa ODS, právomoc ministra vydať cudzinca na trestné stíhanie do jeho vlasti, ktorá je zakotvená v trestnom poriadku, odporuje listine základných práv a slobôd, kde sa v článku 38 stanovuje, že nikto nesmie byť odňatý svojmu zákonnému sudcovi.
Bratranec katarského emira, princ Hámid bin Abdal Sání, bol v ČR rok vo vyšetrovacej väzbe a stál pred súdom za pohlavné zneužívanie maloletých dievčat, ale minister spravodlivosti Pavel Němec ho vydal na trestné stíhanie do jeho vlasti. Princ pred niekoľkými dňami Česko opustil.
Spor ohľadne oprávnenosti postupu ministra zamestnával niekoľko mesiacov české štátne zastupiteľstvo aj súdy. Obvodný súd pre Prahu 2 odmietol princa prepustiť z väzby a pokračoval v príprave procesu. Sání napokon dostal od súdu trest 30 mesiacov odňatia slobody, ale verdikt nenadobudol právnu moc.
O prepustení katarského princa, ktorý nemal diplomatickú imunitu, rozhodol na návrh ministra Němca v pondelok Najvyšší súd v Brne.
Súd tak dal za pravdu ministrovi, že jeho rozhodnutie vydať cudzinca na trestné stíhanie do jeho vlasti malo znamenať prerušenie trestného konania v ČR. Najvyšší súd zároveň potvrdil ministerský výklad zákona, že minister nepotrebuje na vydanie stíhaného do cudziny súhlas súdu.
Najvyšší súd však neskúmal prípadný rozpor príslušného ustanovenia trestného poriadku s ústavou či listinou základných práv a slobôd. Viacerí právni experti upozornili na to, že v krajinách EÚ by takýto postup ministra nebol možný buď by musel s rozhodnutím o vydaní do cudziny vyčkať až na právoplatný verdikt súdu, alebo by jeho rozhodnutie vyžadovalo aj potvrdenie súdu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh