Frank Ames sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov tým, že má najdlhšiu mihalnicu na svete. Má skoro osem centimetrov. FOTO - AP |
Ak zámerne a v prítomnosti svedkov skočíte z výšky 71 metrov bez padáka, máte v podstate dve možnosti. Buď odídete na večnosť, alebo budete veční. O to prvé sa postará tvrdý dopad, o to druhé Guinnessova kniha rekordov.
Pred päťdesiatimi rokmi, 27. augusta 1955, bolo zviazané prvé vydanie knihy, ktorá zhŕňa svetové extrémy a ľudské maximum. V súčasnosti ich majú archívy Guinnessových svetových rekordov viac ako 40-tisíc.
Začalo sa to kulíkom
Na začiatku bol kulík zlatý. Jeden z exemplárov tohto rýchleho vtáka totiž v novembri 1951 nahneval "svojou neochotou nechať sa zastreliť" strelca, ktorý naňho namieril pri love v juhovýchodnom Írsku.
Jeden z lovcov, sir Hugh Beaver - výkonný šéf pivovaru Guinness - potom strávil celý večer listovaním vo všetkých možných príručkách a encyklopédiách a snažil sa zistiť, či je kulík zlatý najrýchlejšie lietajúcim lovným vtákom.
Tri roky si myslel, že odpoveď je kladná, no v auguste 1954 niekto pri love nadhodil, že rýchlejšie ako kulíky by mohli byť tetrovy.
Sir Beaver si uvedomil, že podobné otázky nad jeho pivom musia po pohostinstvách celého sveta skúmať desaťtisíce ľudí, a tak sa obrátil na londýnsku agentúru bratov McWhirterov.
Stačí talent či nápady
Na adresu Fleet Street 107, Londýn, potom začali prichádzať informácie o ojedinelých výkonoch, na základe ktorých vznikla kniha, ktorá okrem krúžkov pri čiernom pive preslávila názov Guinness najviac na svete.
V súčasnosti vychádza guinessovka v 37 jazykoch vo viac ako 100 krajinách sveta. Zatiaľ sa jej predalo viac ako sto miliónov kusov. Nebyť Biblie, bola by Guinnessova kniha rekordov zrejme najpredávanejšou knihou sveta.
Ak teda máte chodidlo veľkosti 64, dokážete postaviť na seba desať golfových loptičiek, ste schopní vyvolať medzinárodný vojnový konflikt, ktorý by nebol dlhší ako 44 minút alebo ste ochotní vyliezť dnes na kamenný stĺp a zliezť najskôr v septembri 2050, stačí si zohnať certifikovanú kontrolu a cesta do Guinnessovej knihy rekordov je otvorená. (čtk)