Tomuto pánovi sa nepodarilo stať sa milionárom. V televíznych súťažiach typu Chcete byť milionárom? to nie je nič výnimočné. Aj tí úspešnejší sa radšej uspokoja s nižším ziskom a nejdú do najväčšieho rizika. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Ľudia sa boja byť milionármi. Napísal to časopis NewScientist. Skúmal správanie hráčov televíznej súťaže Chcete byť milionárom? a porovnával ich so správaním sa ľudí v bežnom živote.
Podľa štúdie predloženej na Svetovom kongrese ekonometrickej spoločnosti v Londýne je správanie ľudí v oboch situáciách takmer totožné. Väčšina ľudí nie je od prírody vášnivými hráčmi a radšej sa držia v úzadí. Najmä vtedy, keď porovnávajú možnosti zisku s prípadnou bolestivou stratou.
Tento fakt sa podľa ekonóma Gauthiera Lanota preukázal na hre. Pri nej sa síce s každou zodpovedanou otázkou zvyšuje zisk na dvojnásobok, ale zároveň rastie riziko, že hráč stratí to, čo už vyhral.
Prieskum na vzorke 515 účastníkov 11 kôl televíznej súťaže v Británii ukázal, že do záverečného kola riskovali iba traja ľudia a vyhrali viac ako milión libier. Dve tretiny sa natoľko báli rizika, že súťaž radšej opustili vo chvíli, keď ešte verili, že odpovedia správne.
V analýze, vybudovanej na základe matematického modelu, sa konštatuje, že časť z dvoch tretín ľudí obávajúcich sa rizika by si odniesla domov viac peňazí, keby v hre pokračovali. "No väčšina ľudí si dáva pozor, sú obozretní a boja sa hrať," povedal ekonóm z Queen's University v Belfaste.
To potvrdzujú slová režiséra súťaže Pokušenie na Slovensku Antona Majerčíka. Viacerí súťažiaci, ktorí boli odhodlaní pokúšať šťastie v relácii, si to na poslednú chvíľu rozmysleli. Dôvod bol jednoduchý - tréma, strach z televíznych kamier, obava z neúspechu.
"Za tie roky sme tu zažili všeličo. Niektorí súťažiaci sa psychicky zosypali alebo utiekli. Mali sme tu aj jedného pána, ktorý sa rozhodol súťažiť v podnapitom stave," priznáva Majerčík.
Bývalý moderátor súťaže Chcete byť milionárom? Martin Nikodým súhlasí. Počas piatich rokov moderovania programu postrehol dve kategórie vyhrávajúcich súťažiacich.
"Jedna kategória ľudí stratila dravosť v hre po dosiahnutí 10 otázky a zisku 100-tisíc korún. Povedali si, že základnú sumu majú a ostatné bude ako bonus. Vytratilo sa z nich už hráčstvo. Druhou kategóriou boli výnimočnejší hráči, čo išli na miliónové sumy. Tam sme mali hráča, ktorého vlastná racionálnosť odsúdila na to, že nevyhral päť miliónov. Zostal pri výhre dva milióny, pričom by aj na poslednú otázku odpovedal správne," konštatuje Nikodým.
Na porovnanie - za prvé štyri roky vysielania sa v horúcom kresle súťaže Chcete byť milionárom? vystriedalo viac než 410 osôb, no k miliónu sa ich dostalo len päť. Štyria vyhrali milión a jeden súťažiaci dva milióny.
Psychologička Eva Jaššová k tomu hovorí: "Tu zrejme platí porekadlo Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Tí, čo sa hlásia do súťaží, iste nie sú veľmi majetní. Mať pre nich istú sumu peňazí alebo ju nemať už nie je hrou, ale existenčne radikálnou zmenou. Preto sa uspokoja napríklad s pol miliónom a nejdú do ďalšieho rizika."
(čtk, mt)