Wellington 11. februára (TASR) - Britská princezná Anna po štyroch dňoch pobytu v Antarktíde, kde vzdala hold britským polárnym prieskumníkom, nastúpila cestu domov. Jej návšteva bola súčasťou spomienky na storočnicu prvej výpravy krajana Roberta Falcona Scotta.
Princezná Anna pricestovala dnes do novozélandského mesta Christchurch. V utorok chce narýchlo navštíviť dejisko zimných olympijských hier Salt Lake City. Do Británie príde v stredu a potom sa zúčastní na pohrebe princeznej Margaret, mladšej sestry britskej kráľovnej Alžbety II.
Priamo z Antarktídy adresovala svetu princezná Anna, patrónka britskej nadácie Antarctic Trust, prosbu o finančné príspevky na obnovu 34 historických miest Scottovej výpravy z roku 1902. Okrem toho neďaleko Scottovej chaty odhalila jeho výprave pamätník.
Scott, ktorý po prvý raz vkročil na Antarktídu 6. februára 1902, sa v rámci druhej výpravy o desať rokov neskôr snažil dosiahnuť južný pól. O mesiac ho však predstihol Nór Roald Amundsen, pričom Scott a jeho výprava na spiatočnej ceste zablúdili a zahynuli na následky hladu a vyčerpania len niekoľko kilometrov od základne.