SME

Izrael pácha v Gaze genocídu, vyhlásili vyšetrovatelia OSN

Izrael závery správy kategoricky odmieta.

Správa sa zaoberá dianím v Pásme Gazy po útoku palestínskych militantov zo 7. októbra 2023 a následnej reakcii Izraela.Správa sa zaoberá dianím v Pásme Gazy po útoku palestínskych militantov zo 7. októbra 2023 a následnej reakcii Izraela. (Zdroj: TASR/AP)

ŽENEVA. Vyšetrovatelia Rady OSN pre ľudské práva uviedli, že dospeli k záveru, že Izrael od októbra 2023 pácha v palestínskom Pásme Gazy „genocídu s úmyslom zničiť Palestínčanov“.

Informujú agentúry Reuters, DPA a AFP a televíznych staníc BBC a CNN.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyšetrovatelia: Zodpovednosť nesú najvyšší izraelskí predstavitelia

„Dospeli sme k záveru, že v Gaze dochádza ku genocíde a zodpovednosť za tieto kruté zločiny nesú najvyšší izraelskí predstavitelia, ktorí už takmer dva roky organizujú genocídnu kampaň so zámerom zničiť palestínsku skupinu v Gaze,“ uviedla vedúca vyšetrovacej komisie Navi Pillayová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa správy vyšetrovateľov UNHRC sú za podnecovanie genocídy zodpovední premiér Benjamin Netanjahu, prezident Jicchak Herzog a bývalý minister obrany Joav Galant.

Dohovor OSN o genocíde definuje tento zločin ako činy spáchané s úmyslom úplne alebo čiastočne zničiť národnostnú, etnickú, rasovú alebo náboženskú skupinu.

Z vyšetrovania trojčlennej komisie vyplýva, že Izrael proti Palestínčanom vykonával najmenej štyri z piatich aktov genocídy uvedených v tomto dohovore z roku 1948 - zabíjanie, spôsobovanie ťažkej telesnej alebo duševnej ujmy, úmyselné vytváranie životných podmienok s cieľom zničiť celé alebo časti palestínskeho obyvateľstva a opatrenia zamerané na zabránenie pôrodnosti.

Správa sa zaoberá dianím v Pásme Gazy po útoku palestínskych militantov zo 7. októbra 2023 a následnej reakcii Izraela.

SkryťVypnúť reklamu

Vyšetrovatelia uvádzajú, že izraelské jednotky tam odvtedy zabíjajú civilistov, blokujú prísun humanitárnej pomoci a systematicky ničia zdravotnícke, náboženské a vzdelávacie inštitúcie.

Izrael Radu OSN pre ľudské práva neuznáva a ju i jej komisie obviňuje zo zaujatosti. UNHRC má 47 členských krajín volených na trojročné obdobie Valným zhromaždením OSN.

Izrael závery odmieta

Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na správu vyšetrovateľov UNHRC uviedlo, že jej závery kategoricky odmieta.

„Izrael kategoricky odmieta túto skreslenú a nepravdivú správu a vyzýva na okamžité zrušenie vyšetrovacej komisie,“ uviedol izraelský rezort diplomacie.

Agentúra Reuters uvádza, že 72-stranová správa komisie je dosiaľ najsilnejším zistením OSN, ale pretože je tento orgán nezávislý, nehovorí oficiálne v mene celej organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

OSN zatiaľ termín genocída nepoužila, no je pod rastúcim medzinárodným tlakom, aby tak urobila.

Izrael

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia
  2. Ponúkali vlastné bývanie, dnes majú v Tatrách úspešné hotely
  3. Na toto by ste sa mali vo svojej obľúbenej krčme opýtať
  4. Budvar stavia na tradícii a darí sa mu lepšie ako kedykoľvek
  5. Signature vône podľa osobnosti
  6. Prečo milionári nevypínajú ani na vrchole?
  7. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  8. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  1. Signature vône podľa osobnosti
  2. Budvar stavia na tradícii a darí sa mu lepšie ako kedykoľvek
  3. Prečo milionári nevypínajú ani na vrchole?
  4. Ponúkali vlastné bývanie, dnes majú v Tatrách úspešné hotely
  5. Víťaz diváckej ceny MFF Cinematik Piešťany
  6. Gebrüder Weiss spúšťa novú linku priamo z Prahy do Španielska
  7. V Malackách vybudovali čajové impérium
  8. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“
  1. Prekvapenie na čele. Sem budú Slováci cestovať v roku 2026 12 999
  2. Slováci vytvorili mlieko, ktoré nemá obdobu v celej Európe 9 922
  3. Toto bude cestovateľský hit roka 2026 9 857
  4. Hodnotenie profesionála: Neďaleko Hurghady sú „egyptské Benátky“ 5 753
  5. Vyskúšal som si prácu výčapníka. Toto vám nepovedia 4 564
  6. Plaza View v Dúbravke štartuje predpredaj bytov s výhľadom 4 473
  7. Takáto Čína sa bude páčiť aj Slovákom 4 310
  8. Chcete investovať? Začína sa predaj dlhopisov pre Istropolis 3 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Stovky ľudí sa ukryli v školách a evakuačných centrách.


TASR
Kim Čong-un počas prejavu v severokórejskom parlamente.

Nedávne ponuky Washingtonu a Soulu na dialóg odmietol ako neúprimné.


TASR
Ákos Hadházy, politik a aktivista a jeden z organizátorov protivládneho protestu.

Orbánova vláda robí takzvané konzultácie, ktoré stáli milióny eur.


TASR
Dym stúpa z južnej časti okupovaného Krymu.

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu