PRAHA. Teplotné rekordy zaznamenalo takmer 60 percent meteorologických staníc v Česku, ktoré merajú viac než 30 rokov.
Najteplejšie bolo v meste Dobřichovice v Stredočeskom kraji, kde teplota dosiahla 36,9 stupňa Celzia.
Na sociálnej sieti X to uviedol Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Loading
...
Najvyššie teploty zaznamenali stanice v nižších polohách stredných, západných a severozápadných Čiech.
Po Dobřichoviciach bolo najteplejšie v meste Most v Úsťanskom kraji, kde vo štvrti Kopisty meteorológovia namerali 36,8 stupňa, a následne v mestskej časti Prahy Komořany, kde bolo 36,6 stupňa. Teplotu vyššiu než 35 stupňov Celzia nameralo takmer 50 staníc.
ČHMÚ vydal pred vysokými teplotami výstrahu, ktorá platí od piatka 11.00 h až do nedele 22.00 h.
Pri vysokej teplotnej záťaži je podľa meteorológov potrebné dodržiavať pitný režim, vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu a vyhľadávať skôr tieň a dobre vetrané priestory. Ľuďom tiež odporúčajú obmedziť fyzickú záťaž.
V sobotu ČHMÚ očakáva, že sa v južnej polovici Česka vyskytnú búrky s prívalovými zrážkami a prípadne aj malými krúpami. Dopoludnia by sa mali objaviť najmä v južných Čechách a v priebehu popoludnia aj v oblasti južnej Moravy.