
Kamarát Michala Hrbáčka, obžalovaného z kauzy zavlečenia Kováča ml. do Rakúska, Milan Bališ, vpredu, vpravo. V Alicante, krátko pred oslavou narodenín Alexandra Rezeša, v spoločnosti Vladimíra Mečiara. Sú pravdivé reči, že by mal byť Bališ novým predsedovým Svěchotom? Je skutočne Michal Hrbáček človekom, monitorujúcim Čarnogurského mladšieho a jeho rodinu? Alebo hrajú „kovácsovci“ či „jančošekovci“ po tom, ako prišli o Chiranu, nejakú inú hru? FOTO – MOMENT
Minulý týždeň bolo odročené neverejné zasadnutie v kauze zavlečenia Michala Kováča do cudziny. Jedným z obžalovaných v tejto veci je aj Michal Hrbáček, ktorý je v súčasnosti predsedom predstavenstva akciovej spoločnosti Chirana T Injekta. Túto spoločnosť zastupuje aj advokát Ján Čarnogurský mladší.
Práve jeho otec Ján Čarnogurský v apríli 1998 zverejnil pozíciu Michala Hrbáčka v Lexovej SIS – pracoval tam ako šéf odboru špeciálnych operácií.
Podľa vtedajších slov súčasného ministra spravodlivosti sa mal Hrbáček podieľať na zavlečení mladého Kováča do Rakúska, aj na vlámaní do sekretariátu KDH v Prešove v roku 1996.
O pár rokov bol Hrbáček hosťom na oslave tridsiatych narodenín Jána Čarnogurského mladšieho.
Ten informáciu SME potvrdil a povedal: „K Michalovi Hrbáčkovi sa hlásim, je to môj priateľ, veľmi si ho vážim a považujem ho za správneho a slušného človeka.“
Kauzu Kováčovho zavlečenia považuje advokát za „postavenú na vode a keby aj neboli amnestie, neviem si dosť dobre predstaviť, že by to Michal spravil“.
Kto je Michal Hrbáček
Anonymitu Michala Hrbáčka ukončil vtedajší predseda KDH Ján Čarnogurský tým, že zverejnil jeho aktivity v Lexovej SIS, kde vystupoval pod krycím menom Horník.
Po únose Kováčovho syna sa zhodou okolností nakrátko zamestnal 1. septembra v bezpečnostnej službe IBeA 3, a. s., ktorá spolupracovala so spoločnosťou M3 Service, s. r. o., kde figuroval otec a syn Hrbáčkovci.
V M3 Service figurovali od roku 1992 do roku 1994 aj Milan a Zdenka Bališovci, pričom v prípade Milana Bališa ide o muža, objavujúceho sa po boku Vladimíra Mečiara.
Bališ sprevádzal Mečiara v auguste 2001 na oslavu narodenín Alexandra Rezeša na španielske pobrežie Alicante, v čase minuloročných sviatkov bol členom tímu na ich posedení v tatranskom hoteli Grand.
Kto je Milan Bališ
Ten istý Milan Bališ je zároveň členom dozornej rady akciovej spoločnosti Interhotely Košice, ktoré majú byť pod vplyvom rezešovcov a kde je členom štatutárneho orgánu Július Rezeš.
Bališ je takisto spoluvlastníkom strážnej a bezpečnostnej služby GUARD, s. r. o., o ktorej sa hovorí ako o SBS, ktorá má údajne pracovať pre vplyvných ľudí z HZDS a bývalej SIS.
Na otázku SME, v akom kontakte je momentálne s Michalom Hrbáčkom, Bališ odpovedal: „A prečo vás to zaujíma? Ja sa s vami o tom vôbec nebudem zhovárať.“
Kontroluje kroky Čarnogurského Mečiar?
Ján Čarnogurský SME povedal, že sa pohybu v spoločnosti Michala Hrbáčka neobáva.
„Michala Bališa nepoznám a pochybujem, že by sa Mečiar mohol dostať prostredníctvom tohto muža k informáciám o mne cez Michala.“
Hrbáček doplnil: „Poznám pánov Čarnogurského aj Bališa, ale nemá to žiadnu súvislosť. Neviem, čo by som už namonitoroval.“
V rozhovore pre SME potvrdil, že s Bališom robili spolu aj pri polícii a stretávajú sa, „ale určite sa nerozprávame o Čarnogurskom“.
Advokát ako syn ministra spravodlivosti sa chráni voči okoliu aj tým, že o pracovných veciach absolútne s nikým nehovorí a svoje súkromie považuje za štandardné na to, aby mohlo niekoho zaujímať.
„A nakoniec, to ja som požiadal pána Hrbáčka, aby sa so mnou angažoval v kauze Chirany, nie naopak.“
Spoločne sa poznajú zo študentských čias a tréningov v kickboxe.
Kauza Chirana
Spolupráca medzi Jánom Čarnogurským mladším a obžalovaným v kauze únosu Michala Kováča mladšieho Michalom Hrbáčkom vyplávala na povrch práve v dôsledku kauzy Chirana.
Táto dvojica s ďalšími ľuďmi predstavuje jednu stranu sporu, druhou stranou je ich bývalý potenciálny partner Erik Kovács, s ktorým sa nedohodli na spoločnom postupe v celej veci, a možno aj bývalí majitelia páni Jančošekovci s pánom Hodorovským.
„Bol by som rád, keby nebola celá vec môjho priateľstva s pánom Hrbáčkom klasifikovaná z pohľadu zavlečenia, ale z pohľadu problému Chirany.“
Podľa Čarnogurského mladšieho je angažovanosť exzamestnanca Lexovej SIS v Chirane „jediným prípadom na Slovensku, keď sa podarilo vybabrať s údajnými tunelármi“.
Chiranu kedysi ovládali spomínaní páni Jančošekovci s Hodorovským, ktorí mali urobiť dcérske a vnučkovské spoločnosti, do ktorých vraj naliali majetok a úvery nechali materskej spoločnosti.
Čarnogurský, ktorý zastupuje Istrobanku, požiadal potom Hrbáčka o pomoc v rámci poskytnutia strážnej služby pred znehodnocovaním drahých strojov spoločnosti a neskôr mu zrejme dopomohol k miestu predsedu predstavenstva firmy.
„Vďaka tomu sa podarilo Chiranu zachrániť. Sú tak ďaleko, že pán Hodorovský odpredal celú spoločnosť spoločnosti, ktorá bola založená na tento účel a ktorú vlastní pán Hrbáček a pán Lieskovský. Táto spoločnosť viac-menej prevzala celú výrobu, začali sa splácať úvery Istrobanky, aj staré.“
Aj preto vraj považuje mladý advokát Hrbáčka „za slušného človeka“.
„Mne nikdy nič neurobil. Pokiaľ sa preukáže, že skutočne má v tom únose prsty, tak, samozrejme, bude musieť za to niesť zodpovednosť. Ja nebudem ten, ktorý ho bude súdiť.“
Hrbáček argumentuje štandardným vyjadrením: „Obžaloba v kauze zavlečenia neznamená to, že som do nej zapletený.“
DAŠA MATEJČÍKOVÁ