GAZA. Najmenej 25 ľudí zahynulo v Pásme Gazy v dôsledku izraelských náletov a streľby, uviedli podľa agentúry AP tamojší zástupcovia zdravotníctva a záchrannej služby.
Väčšinu z obetí zabila streľba, keď čakali na kamióny humanitárnej pomoci pri priechode Zikim na severe Pásma Gazy, informovali palestínski doktori z nemocnice Šífa, kam boli telá prevezené.
Izraelská armáda na žiadosť AP o komentár k streľbe doteraz nereagovala.
Neistota v rokovaniach
Medzi obeťami náletov sú štyria ľudia z bytového domu v meste Gaza, uviedli zamestnanci nemocnice a záchranná služba.
Najnovšie nálety prichádzajú na pozadí pozastavenia rozhovorov o prímerí medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas. Izrael a Spojené štáty vo štvrtok povolali svojich vyjednávačov späť na konzultácie, čo uvrhlo budúcnosť rokovaní do neistoty.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v piatok uviedol, že jeho vláda zvažuje "alternatívne možnosti" k rozhovorom o prímerí s Hamasom.
Zástupca Hamasu medzitým uviedol, že očakáva, že rozhovory budú obnovené na budúci týždeň, a stiahnutie amerických a izraelských vyjednávačov označil za nátlakovú taktiku.
Rokovania spolu s USA sprostredkúvajú Egypt a Katar. Podľa nich ide iba o dočasnú prestávku v rozhovoroch, avšak neoznámili, kedy budú obnovené.
Hrozí hladomor
Utrpenie obyvateľov Pásma Gazy medzitým pokračuje. Podľa OSN a expertov v pásme hrozí hladomor a počet ľudí zomierajúcich v súvislosti s hladovaním narastá.
Podľa Svetového potravinového programu (WFP) každý tretí obyvateľ pásma nejedol aj niekoľko dní.
"Podvyživenosť narastá, pričom urgentnú pomoc potrebuje 9-tisíc žien a detí," uviedol WFP.
Podľa Hamasom vedeného ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy v dôsledku podvýživy za posledných 24 hodín zomrelo ďalších päť ľudí, čím sa počet takýchto úmrtí od začiatku vojny zvýšil na 127 vrátane 85 detí.
Izrael tvrdí, že umožňuje prísun pomoci do pásma a že neobmedzuje počet kamiónov, ktoré tam môžu vojsť. OSN naopak uvádza, že jej prácu na mieste obmedzujú izraelské reštrikcie pohybu a prípady rabovania, píše AP.
Izrael čelí rastúcemu medzinárodnému tlaku, aby zmiernil katastrofálnu humanitárnu krízu v Gaze. Viac ako dve desiatky západných krajín a vyše 100 charitatívnych a ľudskoprávnych organizácií vyzvalo na ukončenie vojny a ostro kritizovalo izraelskú blokádu a nový model doručovania pomoci, ktorý Izrael zaviedol.
Charitatívne a ľudskoprávne organizácie uviedli, že aj ich vlastní zamestnanci majú problémy zohnať dostatok jedla.
Umožní zhadzovanie pomoci
Izrael prvýkrát po niekoľkých mesiacoch oznámil, že umožní zhadzovanie pomoci z lietadiel, ako požadovalo Jordánsko.
Jordánsky predstaviteľ AP oznámil, že letecké dodávky budú obsahovať prevažne potraviny a dojčenskú výživu. Britský premiér Keir Starmer napísal, že Spojené kráľovstvo intenzívne spolupracuje s Jordánskom na dodaní britskej pomoci do Gazy.
Charitatívna organizácia World Central Kitchen (WCK) v piatok oznámila, že obnovuje obmedzenú prevádzku poľnej kuchyne v Dajr Balahu po tom, ako musela pre nedostatok potravín zastaviť činnosť.
Uviedla, že sa snaží denne pripraviť 60-tisíc jedál prostredníctvom svojej poľnej kuchyne a partnerských komunitných kuchýň, čo je menej ako polovica množstva, ktoré varila v júni.