WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď sa prednedávnom amerického prezidenta Donalda Trumpa novinárka pýtala, či sa jeho meno spomína v spisoch o zosnulom odsúdenom sexuálnom delikventovi Jeffreym Epsteinovi, Trump odpovedal jasne: „Nie."
Americké médiá však najnovšie píšu, že to nemusí byť pravda.
Americké ministerstvo totiž ešte v máji Trumpovi oznámilo, že jeho meno sa spolu s ďalšími prominentmi viackrát v dokumentoch spomína, napísal v stredu denník Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenovaných vysokopostavených predstaviteľov Trumpovej administratívy.
Trump sa v minulosti s Epsteinom, ktorý zomrel v roku 2019 vo väzbe, kde čakal na pojednávanie vo veci sexuálneho zneužívania maloletých, dobre poznal. Jeho meno v spise však ešte neznamená, že sa tiež dopustil trestného činu.
Aj keď Trump nemá v tejto veci problém so zákonom, trpí jeho reputácia. Mnohých svojich stúpencov totiž nahneval zahmlievaním informácií o kontroverznom podnikateľovi. Ešte počas kampane im sľúbil, že tzv. Epsteinove spisy zverejní.
Viac ako dve tretiny opýtaných Američanov si myslia, že Trumpova administratíva skrýva informácie o ľuďom napojených na Epsteina, vyplýva z nedávneho prieskumu agentúr Reuters a Ipsos.
Trump sa zatiaľ ich pozornosť snaží odpútať inými prípadmi, ktoré u jeho najsilnejších stúpencov vyvolávajú konšpiračné teórie.
V článku sa dočítate aj:
- ako dobre sa Trump s Epsteinom poznali,
- prečo Trump opäť útočí na Baracka Obamu,
- čo má s prípadom spoločné odkaz Martina Luthera Kinga.
Trumpov vzťah s Epsteinom
Trump tvrdenie denníka odmieta a od Epsteina sa snaží dištancovať. „Faktom je, že prezident (Epsteina) vyhodil zo svojho klubu, pretože bol divný a slizký. Nejde o nič viac ako o pokračovanie falošných správ, ktoré vymysleli demokrati a liberálne médiá," uviedol na margo článku jeho hovorca Steven Cheung, ktorého cituje denník The Guardian.
Finančník Epstein bol prominentným hosťom newyorskej sociálnej scény v 90. rokoch minulého storočia a začiatkom milénia. S Trumpom, vtedy úspešným podnikateľom, sa preto dobre poznal.
Svedčia o tom aj viaceré fotografie, ktoré ich spolu zachytávajú - jedna je napríklad z Trumpovej svadby s jeho druhou manželkou Marlou Maplesovou z roku 1993, kde bol Epstein hosťom.
Trump ich vzťah nepopiera, hovorí však, že ich cesty sa rozišli okolo roku 2004 - teda ešte predtým, ako vyšlo na povrch, že Epstein sám zneužíval neplnoleté dievčatá alebo ich dohadzoval iným vplyvným mužom.

Meno terajšieho amerického prezidenta sa nachádza aj na viacerých záznamoch z 90. rokov z Epsteinovho súkromného lietadla. Médiá mu neskôr dali prezývku „Lolita Express", pretože ním Epstein prevážal maloleté dievčatá na svoj súkromný ostrov v Karibiku, kde ich sexuálne zneužíval. O tom, že by sa na tom podieľal aj Trump, však informácia neexistuje.
Wall Street Journal ešte minulý týždeň priniesol správu, že Trumpovo meno sa nachádza aj na narodeninovom pozdrave pre Epsteina z roku 2003, ktorý obsahoval kresbu nahej ženy.
Trump to odmieta a hovorí, že „nekreslí" - aj keď viacero svojich kresieb vydražil v aukcii. Denník a jeho majiteľov vrátane podnikateľa Ruperta Murdocha navyše zažaloval za ohováranie, za čo požaduje desať miliónov dolárov.
Prezident Spojených štátov zároveň zakázal reportérovi denníka, aby s ním a s ďalšími zástupcami médií letel prezidentským špeciálnom na jeho nadchádzajúcu návštevu Škótska.
Tlak Trumpových stúpencov
Wall Street Journal zároveň píše, že ministerka spravodlivosti Pam Bondi tiež v máji Trumpovi oznámila, že jej rezort sa rozhodol nezverejniť ďalšie dokumenty týkajúce sa Epsteina, pretože obsahujú detskú pornografiu a osobné informácie jeho obetí.
Bondinovej rezort v polovici júla verejne oznámil, že vyšetrovaním dospel k záveru, že Epstein spáchal samovraždu a že si neviedol zoznam, ktorým by zo zločinov usvedčil vplyvných ľudí. To však nahnevalo mnohých Trumpových podporovateľov, ktorí veria opaku.
Mnohí stúpenci Trumpovho hnutia MAGA (Make America Great Again - Urobme Ameriku opäť veľkou) hovoria, že Epsteina zavraždili vplyvní ľudia, ktorí nechceli, aby prevalilo ich napojenie na muža usvedčeného zo sexuálneho zneužívania.
Hovoria tiež, že si viedol ich menný zoznam - a práve ten má podľa nich byť uvedený v spisoch o Epsteinovi.
Po stupňujúcom sa tlaku z ich strany, aby spisy zverejnil, však Trump ministerke nariadil, aby požiadala súdy o zverejnenie zapečatených prepisov z pojednávaní s Epsteinom v New Yorku aj na Floride.
Podľa niektorých právnikov ide o nezvyčajnú požiadavku. „V oblasti federálnych trestných činov sa pohybujem už viac ako tridsať rokov. O niečom takomto som nikdy predtým nepočul,“ povedal pre stanicu CBS News právnik a bývalý federálny prokurátor Mitchell Epner.
Sudcovia v spomínaných štátoch však žiadosť zamietli. Citovali smernice o potrebe zachovania tajomstva ohľadom poroty, ktorá o Epsteinovom prípade rozhodovala.
„Ruky súdu sú zviazané," uviedla floridská sudkyňa Robin Rosenberg, ktorú cituje web BBC.
Loading
...
Odvrátenie pozornosti
Trumpa očividne otázky médií o Epsteinovi dráždia a odkazuje im, aby sa sústredili na iné témy. Zosnulý kontroverzný podnikateľ podľa neho „už nikoho nezaujíma".
Podozrenie však vyvolalo prepustenie federálnej prokurátorky Mauren Comeyovej, ktorá pracovala na Epsteinovom prípade. Ide o dcéru Jamesa Comeyho, bývalého riaditeľa FBI, ktorého Trump rád kritizuje.
V snahe odvrátiť pozornosť od dokumentov Trump najnovšie opäť obvinil bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamu, že tvrdeniami o tom, že Kremeľ pomohol Trumpovi vyhrať voľby v roku 2016, spáchal vlastizradu.
Prezident na svojej sociálnej sieti Truth Social zverejnil video vygenerované umelou inteligenciou, kde Obamu v Oválnej pracovni Bieleho domu zatýka FBI.
Na pomoc Trumpovi prišla aj riaditeľka Národnej spravodajskej služby Tulsi Gabbard, ktorá Obamu a jeho národnobezpečnostný tím obvinila z „rokov trvajúceho prevratu proti prezidentovi Trumpovi“.
Bývalý prezident tieto obvinenia odmieta. „Tieto bizarné obvinenia sú smiešne a ide o slabý pokus o rozptýlenie pozornosti," reagovala Obamova kancelária.
Zneužitie politického odkazu
Ministerstvo spravodlivosti zároveň zverejnilo ďalšie dokumenty, ktoré sa týkajú vyšetrovania Hillary Clintonovej, ktorá ešte ako ministerka zahraničných vecí použila svoj osobný e-mail na pracovné účely. Trumpovi kritici však hovoria, že ich cieľom je opäť len odvedenie pozornosti od témy Epstein.
Odtajnilo aj viac ako 230-tisíc strán týkajúcich sa atentátu na známeho bojovníka za práva Afroameričanov Martin Luthera Kinga, ktorý sa udial v roku 1968.
Kingove deti Martin Luther a Bernice podľa vlastných slov podporujú transparentnosť a historickú zodpovednosť, namietajú však „proti akýmkoľvek útokom na odkaz nášho otca alebo pokusom o jeho zneužitie na šírenie lží", cituje z ich stanoviska stanica NBC News.
Rozhodnutie o odtajnení dokumentov podľa nich nemôže zahmliť pravdu o Epsteinovom prípade. „Teraz oddtajnite Epsteinove spisy," napísala Bernice King na sociálnej sieti X po správe o zverejnení dokumentov o smrti jej otca.