KYJEV, BRATISLAVA. Počas noci na Kyjev dopadajú ruské bomby a vybuchujú drony, cez deň platí výnimočný stav. Napriek tomu, že stanné právo aj z bezpečnostného hľadiska zakazuje hromadné podujatia, viac ako tritisíc ľudí v utorok večer stálo na Námestí Ivana Franka v Kyjeve, neďaleko kancelárie prezidenta Volodymyra Zelenského.
Ani protesty však nepomohli – prezident v utorok večer podpísal kontroverzný zákon, ktorý prakticky rozkladá dve hlavné protikorupčné inštitúcie v krajine, Národný protikorupčný úrad (NABU) a Špecializovanú protikorupčnú prokuratúru (SAPO). Inštitúcie budú teraz podriadené generálnemu prokurátorovi, ktorý je nominovaný priamo prezidentom.
Kritici zákona tvrdia, že prezidentská kancelária tak bude mať priamy dosah na to, aké kauzy inštitúcie budú vyšetrovať.
„Ukrajinská verejnosť to vníma do istej miery ako dýku do chrbta, pretože práve nezávislosť protikorupčných úradov bolo to, za čo sa občianska spoločnosť postavila pri euromajdane a ďalších demonštráciách, ktoré násilne potlačili proruské sily okolo exprezidenta Viktora Janukovyča,“ vraví pre SME analytik serveru Kyiv Independent Adam Sybera.
Tento krok môže navyše ohroziť aj ukrajinskú európsku budúcnosť.
V článku sa dočítate:
- ako fungovali protikorupčné úrady na Ukrajine,
- prečo ich Zelenskyj začlenil pod svojho nominanta,
- čo to znamená pre vyšetrovanie korupcie a integrácie do EÚ.
Rozhodnutie Zelenského ľudí
Národný protikorupčný úrad vznikol na Ukrajine pár mesiacov po Revolúcii dôstojnosti, ako Ukrajinci protesty z kyjevského majdanu nazývajú. Išlo nielen o podmienku západných partnerov pri poskytnutí finančnej pomoci, ale najmä o požiadavku protestujúcich.
Od roku 2015 NABU vyšetroval spojencov bývalého prezidenta Petra Porošenka pri škandáloch v obrannom sektore, v roku 2023 odhalil korupciu úradníkov, sudcov a poslancov v celkovej hodnote vyše sto miliónov eur a minulý rok rozbehlo vyše 600 prípadov sprenevery peňazí v rôznych oblastiach vrátane obrany, energetiky či colných podvodov.
Len pred mesiacom NABU a SAPO obvinili ukrajinského vicepremiéra Oleksija Černyšova, že pod cenu predal lukratívne pozemky v Kyjeve za milióny eur výmenou za zlacnené apartmány.