KYJEV. Poslanci jednokomorového ukrajinského parlamentu schválili zákon, ktorý výrazne obmedzuje nezávislosť dvoch kľúčových protikorupčných orgánov v krajine.
Prezident Volodymyr Zelenskyj následne zákon podpísal. „Vrátené s podpisom prezidenta Ukrajiny,“ uvádza internetová stránka ukrajinského parlamentu v sekcii, ktorá sleduje priebeh schvaľovania návrhu zákona.
Agentúre AFP podpis zákona prezidentom potvrdil aj nemenovaný ukrajinský predstaviteľ.
Napriek rozsiahlej kritike zo strany mimovládnych organizácií i ľudskoprávnych skupín schválila ukrajinská Najvyššia rada (Verchovna rada) pomerom hlasov 263 ku 13, že dva protikorupčné orgány budú podliehať priamo generálnemu prokurátorovi, ktorého vymenúva prezident.
Ide o Národný protikorupčný úrad (NABU), ktorý odhaľuje a vyšetruje prípady možnej korupcie medzi štátnymi inštitúciami, a Špecializovanú protikorupčnú prokuratúru (SAP), ktorá na základe jeho zistení následne stíha podozrivých.
Ukrajinská mimovládna organizácia Centrum pre boj proti korupcii tvrdí, že nový zákon tieto protikorupčné orgány v podstate znehodnotil, keďže generálny prokurátor dosadený prezidentom Volodomyrom Zelenským bude podľa jej slov „zastavovať vyšetrovanie v prípadoch všetkých prezidentových priateľov“.
Európska únia taktiež pred časom uviedla, že ju znepokojujú kroky Kyjeva vedúce k obmedzeniu protikorupčných inštitúcií.
Zdôraznila, že Ukrajine „poskytuje významnú finančnú pomoc“ pod podmienkou pokroku v oblastiach transparentnosti, reforme súdnictva i demokratickej správe vecí verejných.
Práve vykorenenie korupcie je jednou z hlavných požiadaviek pre vstup do Únie, pričom ukrajinské protikorupčné úrady v ostatných mesiacoch obvinili z korupcie viacerých vysokopostavených činiteľov.
K schváleniu legislatívy došlo deň po tom, ako Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zadržala dvoch predstaviteľov NABU podozrivých zo špionáže i väzieb na Rusko a vykonala desiatky prehliadok týkajúcich sa ďalších zamestnancov NABU. Obdobné prehliadky prebehli údajne aj v úradoch SAP.
Obe protikorupčné agentúry zásahy kritizovali s tým, že zašli priďaleko a ohrozili ich fungovanie. Ukrajinská pobočka organizácie Transparency International označila razie za „pokus úradov o podkopanie nezávislosti ukrajinských protikorupčných inštitúcií“.
Hovorca Európskej komisie Guillaume Mercier už pred hlasovaním vyjadril obavy z dôsledkov prijatia takejto legislatívy.
„Tieto (protikorupčné) inštitúcie sú kľúčové pre reformnú agendu Ukrajiny a musia fungovať nezávisle, aby mohli bojovať proti korupcii a udržali si dôveru verejnosti,“ povedal. Zdôraznil tiež, že vstup Ukrajiny do EÚ si vyžaduje práve silnú spôsobilosť na boj proti korupcii.
Eurokomisárka pre rozširovanie Únie Marta Kosová ukrajinských poslancov skritizovala a samotnú legislatívu označila za závažný „krok späť.
„Vážne ma znepokojuje toto dnešné hlasovanie... Zrušenie kľúčových poistiek na ochranu nezávislosti NABU (Národného protikorupčného úradu) je závažným krokom späť,“ napísala v príspevku na platforme X.
Eurokomisárka Kosová dodala, že nezávislosť NABU, ako aj ukrajinskej Špecializovanej protikorupčnej prokuratúry (SAP) „je nevyhnutná“ v rámci snáh Ukrajiny o vstup do Európskej únie.