PEKING. Čínsky premiér Li Čchiang oznámil začiatok výstavby najväčšej vodnej elektrárne na svete.
Obrovské vodné dielo vyrastie na východnom okraji tibetskej náhornej plošiny a podľa odhadov bude stáť okolo 170 miliárd dolárov, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na štátnu tlačovú agentúru Nová Čína.
Projekt je podľa úradov súčasťou snahy Číny rozšíriť využívanie obnoviteľných zdrojov energie a znížiť emisie oxidu uhličitého.
Vodné dielo prehradí rieku Jarlung Cangpo na jej dolnom toku, čo môže mať dopad na milióny ľudí žijúcich nižšie po prúde v Indii a Bangladéši.
Predseda čínskej vlády stavbu označil za "projekt storočia" a uviedol, že "treba klásť osobitný dôraz na ochranu životného prostredia, aby sa predišlo ekologickým škodám".
Úrady zatiaľ neuviedli, koľko ľudí v Tibete bude musieť kvôli priehrade opustiť svoje domovy, ani aký dopad bude mať stavba na miestny ekosystém, ktorý patrí k najbohatším a najrozmanitejším v celom Tibete.
Loading
...
Podľa čínskych predstaviteľov vodné dielo nebude mať zásadný dopad na životné prostredie ani na zásobovanie vodou v oblastiach nižšie po prúde.
India a Bangladéš však už vyjadrili v tejto veci znepokojenie.
Neziskové organizácie, vrátane Medzinárodnej kampane za Tibet (ICT), uvádzajú, že priehrada nenávratne poškodí tibetskú náhornú plošinu a milióny ľudí žijúcich nižšie po prúde môžu zápasiť s vážnymi dopadmi na svoje živobytie.
Odhaduje sa, že priehrada vyprodukuje až 300 miliárd kilowatthodín elektriny ročne, čím by mala prispieť k pokrytiu energetických potrieb nielen Tibetu, ale aj ďalších častí Číny.
Podľa Novej Číny, ktorá o projekte prvýkrát informovala v decembri, bude stavba zohrávať kľúčovú úlohu pri dosiahnutí čínskych cieľov v oblasti uhlíkovej neutrality, podporí súvisiace priemyselné odvetvia a vytvorí pracovné miesta v Tibete.
Rieka Jarlung Cangpo preteká Tibetom zo západu na východ a v jednom úseku dramaticky klesá o 2 000 metrov na iba 50 kilometroch, čo predstavuje obrovský potenciál pre výrobu vodnej energie.
Čína už v minulých rokoch uviedla do prevádzky niekoľko priehrad na hornom toku rieky.
Po opustení Tibetu pokračuje rieka Jarlung Cangpo pod názvom Brahmaputra, ktorá preteká indickými štátmi Arunáčalpradéš a Asám a do mora ústi v Bangladéši.