Hamas nemôže byť legitímnym partnerom v civilných ani vo vojenských veciach. Vo finále treba obnoviť autoritu Palestínskej samosprávy a jej síl v Gaze. To by mal byť cieľ, či sa to našej vláde páči, alebo nie, hovorí pre denník SME RON SHATZBERG, riaditeľ Nadácie pre ekonomickú spoluprácu (ECF – Economic Cooperation Foundation) a plukovník v zálohe izraelských ozbrojených síl (IDF).
„V Libanone sme videli neuveriteľné veci. Jeden-dva kilometre od hraníc boli podzemné miestnosti plné výbavy, motocyklov pripravených vyraziť. To už nemôžeme dopustiť, pretože sme videli, čo sa stalo 7. októbra. Žiadna krajina by to nemohla tolerovať,“ hovorí o svojej službe v IDF.
Rozhovor s Ronom Shatzbergom vznikol v máji, uverejňujeme ho v kombinácii s rozhovorom s palestínskou novinárkou Ranou Abu Farha al-Rimashmawi.
V rozhovore sa dočítate:
- ako izraelské ozbrojené sily pristupujú k ochrane civilistov,
- čo ako vojak zažil na hraniciach s Libanonom,
- ako vidí možnosť, že by Hamas a Hizballáh raz skončili,
- ako vníma kroky izraelskej vlády a okupáciu palestínskych území,
- kde vidí priestor na ukončenie konfliktu.
Keď počujete ľudí a organizácie, ktoré hovoria, že Izrael pri legitímnej sebaobrane zašiel priďaleko, ako by ste im odpovedali?
Odpoviem v rámci toho, čo viem a to sa týka severného frontu, pretože tam som slúžil. Myslím, si, že vyvíjame extrémne úsilie, aby sme sa vyhli civilným obetiam a vedľajším škodám s ohľadom na ľudí. Hovorím to, pretože som mal na starosti aj tieto veci, prijímali sme množstvo opatrení. Len si predstavte to množstvo paľby, ktoré si obe strany vymenili a pritom bolo v blízkosti desaťtisíc vojakov medzinárodnej misie UNIFIL. Boli tam tisíce vojakov libanonskej armády a takmer nikdy sme nezasiahli ani jednu z týchto skupín. Za rok a štyri mesiace operácií nezahynul ani jeden vojak UNIFIL. Hizballáh pritom odpaľuje rakety a strely spomedzi civilných budov.
Z môjho pohľadu a z pohľadu toho, kde som slúžil, si Izrael dával veľmi záležať, aby sa vyhol vedľajším škodám.
O Gaze nechcem hovoriť, pretože som tam nebol. Ale poviem vám, že naše postupy vždy skúmajú právnici. Pri vyberaní cieľov máme veľmi podrobný systém, aby sme sa uistili, že tam nemáme civilistov, ktorých by sme ohrozili. Podľa medzinárodného práva aj podľa našich kódexov a z pozície človeka, ktorý to zažil – bol som poradcom Medzinárodného výboru Červeného kríža. Som hrdý na izraelské ozbrojené sily.

Je koniec vojny na dohľad?
Čo sa týka Libanonu, dosiahli sme dohodu o prímerí a myslím si, že to je model, ktorý si treba podrobne všímať. Je to zaujímavé riešenie a po niekoľkých mesiacoch od prímeria vidíme, že libanonské ozbrojené sily silnejú. Sú efektívnejšie a majú viac dôvery nielen z našej strany, ale aj zo strany miestnych obyvateľov. Vidíme aj to, ako to posilnilo libanonskú vládu, ktorá dokázala obnoviť svoju moc. Je to nový vývoj, ktorý prináša nádej.
Čo sa týka sýrskeho frontu, myslím si, že Izrael je tam veľmi opatrný. Prekvapilo ma, keď Donald Trump zrušil sankcie proti sýrskemu režimu bez toho, aby od neho vyžadoval určité kroky, na ktorých Izraelu záleží.
Izrael musí byť opatrný. V Sýrii je nový režim, o ktorom veľa nevieme okrem toho, že to je niekdajšia džihádistická skupina. Nevieme, či sú schopní vládnuť a nevieme, ako sa budú správať v oblastiach, ktoré sú blízko k nám.
Čo sa týka Húsíov, ako Izraelčan som veľmi sklamaný, že sa americká administratíva rozhodla dohodnúť sa s nimi iba na pohybe amerických lodí. Izrael očakával, že takéto rokovania povedú k nejakému prímeriu s Húsíjmi. Takže musíme v tomto úsilí pokračovať bez Američanov, no nie iba pre dobro Američanov a Izraelu.
A čo sa týka Gazy?
Tu budem opatrný, pretože je to veľmi komplikované. Vojna sa musí skončiť, zajatcov treba prepustiť. To je prvá humanitárna požiadavka. Ako to docieliť? Izrael to dlhuje svojim vlastným ľuďom, svojim vojakom a svojim civilistom, ktorí sú v zajatí. Znamená to, že aj keby sme vo vojne nedosiahli naše ciele, treba to urobiť, aby sme zachránili odkaz našej armády.
Odkaz aj morálny kódex armády je, že urobíte všetko preto, aby ste vyslobodili ľudí zo zajatia. Aj keby to znamenalo ukončiť vojnu hneď, pretože ak bude Hamas ďalej existovať a nebude odzbrojený, Izrael sa tam bude musieť vrátiť.
Prítomnosť ozbrojenej skupiny, ktorá vládne civilnému obyvateľstvu vedľa Izraela nie je udržateľná. Ukázalo sa to 7. októbra, tým si nás na seba privolali.
Ak budú takto pokračovať, Izrael sa bude musieť vrátiť. Ako to urobiť s maximálnou obozretnosťou voči civilistom a vedľajším škodám, to je iný príbeh. Ale keďže som tam nebol, nedokážem o tom rozprávať.
Je vôbec dosiahnuteľný cieľ, aby sa Hamas úplne odzbrojil?