PEKING. Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok potvrdilo, že najvyšší predstavitelia Európskej únie - predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová - sa vo štvrtok zúčastnia na summite EÚ – Čína, ktorý sa uskutoční pri príležitosti 50. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Pekingom a Bruselom.
Ministerstvo ďalej uviedlo, že s oboma predstaviteľmi EÚ sa stretne prezident Si Ťin-pching. Premiér Li Čchiang a obaja lídri EÚ budú zasa spoločne predsedať 25. summitu EÚ – Čína.
EÚ vo vyhlásení uviedla, že Costa a von der Leyenová budú s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom diskutovať „o vzťahoch medzi EÚ a Čínou a aktuálnych geopolitických výzvach vrátane vojny na Ukrajine“.
Costa vo vyhlásení zverejnenom v piatok konštatoval, že summit „je príležitosťou na spoluprácu s Čínou na najvyššej úrovni a na úprimné a konštruktívne diskusie o otázkach, ktoré sú pre obe strany dôležité“.
„Chceme dialóg, skutočnú angažovanosť a konkrétny pokrok. Snažíme sa o spravodlivý a vyvážený vzťah, ktorý bude prinášať výhody obom stranám,“ dodal.
Von der Leyenová nedávno uviedla, že EÚ sa bude usilovať o opätovnú vyváženosť ekonomických väzieb s Pekingom tým, že bude požadovať, aby uľahčil prístup na svoj trh pre európske spoločnosti a uvoľnil kontroly vývozu vzácnych zemín.
EÚ sa podľa nej bude tiež snažiť riešiť svoj rastúci obchodný deficit s Pekingom, ktorý v minulom roku dosiahol 357 miliárd dolárov.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí reagovalo výzvou, aby EÚ primerane reagovala na názorové rozdiely a k Číne pristupovala „objektívnejšie a racionálnejšie“.
Ďalším jablkom sváru je vojna na Ukrajine, kde EÚ zastáva názor, že Čína mlčky podporuje inváziu ruských síl, čo Peking popiera.
Minulý týždeň EÚ schválila 18. balík sankcií zameraný okrem iného na obmedzenie príjmov Ruska z predaja ropy, ktorý sa týka aj niektorých čínskych firiem a finančných inštitúcií.
Čínske ministerstvo obchodu v pondelok tento krok kritizovalo s tým, že bude mať „silný negatívny vplyv na hospodárske a obchodné vzťahy medzi Čínou a EÚ“.
Čína a EÚ majú tiež nezhody vo veci podpory Pekingu pre elektrické vozidlá a veterné turbíny a v oblasti využívania osobných údajov európskych používateľov spoločnosťou TikTok, ktorej materská spoločnosť ByteDance je čínska.