WASHINGTON. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara sa niekoľko dní po rozsiahlych izraelských útokoch v Sýrii dohodli na prímerí.
V piatok to vyhlásil veľvyslanec USA v Turecku Tom Barrack. Všetky strany vo vojnou sužovanej Sýrii zároveň vyzval, aby zložili zbrane.
Informujú o tom agentúry AFP a AP.
Drúzovia vs. beduíni a Izrael vs. Sýria
Barrack, ktorý je zároveň osobitným vyslancom pre Sýriu, uviedol, že prímerie tiež podporili Turecko, Jordánsko a iné susedné krajiny.
„Vyzývame drúzov, beduínov i sunnitov, aby zložili zbrane a spolu s ďalšími menšinami vybudovali novú a jednotnú sýrsku identitu v mieri a prosperite spolu so svojimi susedmi,“ napísal Barrack v príspevku na sociálnej sieti X.
Loading
...
Izrael v stredu 16. júla podnikol rozsiahle letecké útoky v sýrskom hlavnom meste Damask, dokonca zaútočil i na sídlo sýrskeho ministerstva obrany v centre Damasku. Vyhlásil, že bráni drúzsku komunitu, ktorá sa dostala do ozbrojeného konfliktu s beduínmi v juhosýrskej provincii Suwajdá.
Nepokoje v meste Suwajdá a jeho okolí vypukli v nedeľu 13. júla, keď sa do ozbrojeného sporu dostali miestne drúzske milície a členovia sunnitských beduínskych klanov.
Do konfliktu sa následne zapojili ozbrojené zložky novej sýrskej vlády podporujúce beduínov a Izrael, ktorý sa postavil na stranu drúzov.

USA nepodporili útoky Izraela
Spojené štáty v stredu oznámili dohodu, v rámci ktorej sa sýrske vládne sily stiahli z mesta Suwajdá. Ministerstvo zahraničných vecí USA neskôr uviedlo, že Spojené štáty nepodporili letecké útoky Izraela, svojho spojenca, ktorý sa spolieha na diplomatickú a vojenskú podporu USA.
Arabsky hovoriaci drúzovia sú etnicko-náboženskou skupinou, ktorá sa začiatkom 11. storočia oddelila od ismailitskej vetvy šiitského islamu. Za moslimov sa však nepovažujú. V Sýrii ich žije asi 700-tisíc, pričom ich baštou je Suwajdá.
Viac ako 100-tisíc ich žije aj v Izraeli a ním okupovaných Golanských výšinách.