SME

V USA žijú dvadsaťpäť rokov. Teraz im dal Trump mesiac na odchod

Ľuďom z Hondurasu a Nikaraguy odobral Trump ochranu.

Hondurasan Jhony Silva drží svoju detskú fotografiu s matkou.Hondurasan Jhony Silva drží svoju detskú fotografiu s matkou. (Zdroj: Carolyn Fong — The Washington Post)

Text pôvodne vyšiel v denníku The Washington Post.

Sú to zdravotné sestry, mechanici, pracovníci sanitárnych služieb aj manažéri. Zamilovali sa, kúpili si domy a vychovali deti. Založili reštaurácie a stavebné firmy, platili dane a prispievali do systému sociálneho zabezpečenia – žijúc a pracujúc legálne v Spojených štátoch amerických od roku 1999.

Teraz však najmenej 50-tisíc Hondurasanov a Nikaragujčanov čelí hrozbe náhlej straty legálneho statusu.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž plánuje ukončiť ich postavenie v rámci štatútu dočasnej ochrany (TPS), ktorý bol zavedený ešte počas éry bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci širšej snahy o sprísnenie imigračnej politiky americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (DHS) oznámilo, že keďže sa „situácia v Hondurase a Nikaragui zlepšila“, tak sa TPS pre obyvateľov týchto krajín skončí začiatkom septembra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnutie, oznámené začiatkom júla, vyvolalo pobúrenie medzi imigrantskými komunitami naprieč USA a podnietilo žalobu, ktorú podala organizácia National TPS Alliance a siedmich dotknutých jednotlivcov. Tí tvrdia, že rozhodnutie porušuje federálny zákon, pretože „vyplýva z vopred stanoveného politického rozhodnutia“ a „rasovej nevraživosti“, pričom ignoruje „kritickú“ situáciu v týchto krajinách.

Imigrační aktivisti dúfajú, že federálne súdy zasiahnu. Medzitým však desiatky tisíc ľudí čelia realite, že budú možno nútení opustiť svoje rodiny a deti, ktoré sú občanmi USA, aby sa vrátili do krajín, kde často nemajú blízku rodinu, komunitu ani prácu – do miest, ktoré neraz nevideli už takmer tri desaťročia.

SkryťVypnúť reklamu

„Môj život je tu, v oblasti Bay Area,“ vraví 29-ročný Jhony Silva, certifikovaný ošetrovateľ z Hondurasu, ktorý žaluje Trumpovu administratívu za ukončenie programu. Jeho rodičia ho do USA priviedli ešte ako batoľa v roku 1998.

„Celý čas som robil všetko tak, ako sa má,“ hovorí Silva, ktorý sa obáva odlúčenia od svojho deväťročného dieťaťa, občana USA. „Som veľmi, veľmi znepokojený.“

Štvrťstoročie trvajúci program

Clinton zaviedol dočasnú ochranu pre Hondurasanov a Nikaragujčanov po tom, čo hurikán Mitch v roku 1998 spustošil tieto stredoamerické krajiny. Odvtedy americká vláda program obnovovala každých šesť až osemnásť mesiacov, no Trumpova administratíva ho ukončila 5. júla.

Okrem toho sa snaží zrušiť štatút dočasnej ochrany pre až 900-tisíc ľudí z Haiti, Venezuely, Afganistanu, Kamerunu a Nepálu, pričom tvrdí, že programy pre štátnych príslušníkov krajín postihnutých konfliktmi a prírodnými katastrofami boli vždy myslené ako dočasné.

SkryťVypnúť reklamu

Hondurasania a Nikaragujčania mali dočasnú ochranu omnoho dlhšie – v niektorých prípadoch o celé desaťročia – než imigranti z iných krajín.

Takmer 27 rokov po hurikáne Mitch však americká ministerka vnútornej bezpečnosti Kristi L. Noemová vyhlásila: „Občania Hondurasu sa môžu bezpečne vrátiť domov.“ V súvislosti s ukončením programu pre Nikaraguu hovorca ministerstva povedal, že „program nikdy nemal trvať štvrťstoročie“.

Nie je jasné, či ľudia postihnutí týmto rozhodnutím opustia USA dobrovoľne, alebo sa pokúsia skrývať a vyhnúť sa deportácii. Priemerný držiteľ TPS z Hondurasu a Nikaraguy má 48 rokov a žije v USA už viac než tridsať rokov, uvádza právnická organizácia FWD.

Súvisiaci článok Chceli, aby presadzoval imigračné zákony. Zachádza však priďaleko, tvrdia Trumpovi voliči Čítajte 

Mnohí držitelia dočasnej ochrany z týchto krajín pre denník The Washington Post povedali, že sa už cítia ako Američania.

SkryťVypnúť reklamu

Šesťdesiatsedemročná Maria Elena Hernandezová prišla do USA z Nikaraguy v roku 1996 a už vyše sedemnásť rokov pracuje ako upratovačka na univerzite v Broward County na Floride. Hrozí, že stratí prácu aj zamestnanecké zdravotné poistenie, ktoré pokrýva jej liečbu astmy a srdcovej choroby.

„Táto správa ma zlomila,“ povedala Hernandezová, ktorá taktiež žalovala federálnu vládu. „Oddelia ma od mojej rodiny. Prídem o zdravotné poistenie. Mám lieky, ktoré musím brať doživotne.“

Trumpova administratíva zrušením viacerých humanitárnych programov môže pripraviť až tri milióny imigrantov o ich legálny status a pracovné povolenie, varujú niektorí experti.

Približne 72-tisíc Hondurasanov a štyritisíc Nikaragujčanov má dočasný chránený status, pričom približne 22 100 z nich už získalo zelenú kartu, a teda budú môcť zostať.

SkryťVypnúť reklamu

Výnimočná krutosť

Zvyčajne administratívy informujú držiteľov TPS minimálne šesť mesiacov pred zrušením programov pre krajiny, ktoré mali tento status viac ako tri roky. Keď vláda oznámila 7. júla ukončenie programov pre Honduras a Nikaraguu, program bol už dva dni po oficiálnom skončení.

„Tá krutosť je naozaj výnimočná,“ povedala Emi MacLean, vedúca právnička Nadácie ACLU pre severnú Kaliforniu, ktorá pracuje na žalobe. „Títo ľudia nemajú žiadnu kriminálnu minulosť – tú mať nemôžu, pretože s kriminálnou minulosťou by nemohli mať TPS. Už celé desaťročia platia dane. Platili si aj za každé obnovenie registrácie. A fakt, že administratíva oznámila ukončenie programu až po jeho skončení, je niečo, čo sa predtým nikdy nestalo.“

Jackey Baizová, ktorá má dnes tridsať rokov, prišla do Bostonu z Hondurasu, keď mala dva roky, so svojou matkou. Jej zamestnávateľ jej deň pred víkendom sviatku 4. júla oznámil, že ju dočasne uvoľní z práce, kým sa nerozhodne, či Trumpova administratíva predĺži TPS pre Honduras po dátume vypršania, teda po 5. júli. Baizová sa odvtedy mohla vrátiť späť do svojej práce v oddelení ľudských zdrojov – aspoň kým sa program neskončí začiatkom septembra.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Za tetovanie cela s masovými vrahmi. USA deportovali do Salvádoru aj nevinných Čítajte 

„S nikým v Hondurase nemám žiadny priamy kontakt,“ povedala. „Keby ma poslali naspäť, znamenalo by to vrátiť sa na miesto, kde nemám absolútne žiadne korene. Neviem, kam by som šla. Nemám ani poňatia, ako sa tam orientovať.“

Obáva sa, že bude odlúčená od svojej matky, sestry a ďalších členov blízkej rodiny, ktorí sú všetci buď občanmi USA alebo majú trvalý pobyt. Baizovej matka získala trvalý pobyt vďaka mladšej dcére, ktorá sa narodila v USA.

Počas posledných troch desaťročí tisíce Hondurasanov a Nikaragujčanov využili legálne cesty na získanie zelených kariet alebo občianstva – napríklad prostredníctvom žiadosti o azyl, manželstva s občanom USA alebo vďaka deťom narodeným v Spojených štátoch amerických.

Väčšina imigrantov s dočasným chráneným statusom však, rovnako ako Baizová, nemá po 1. septembri žiadnu jasnú právnu možnosť, ako v krajine legálne zostať.

SkryťVypnúť reklamu

Lož o dočasnosti

Mark Krikorian, výkonný riaditeľ Centra pre štúdium imigrácie, think-tanku z Washingtonu, ktorý presadzuje prísnejšie imigračné politiky, nazval toto rozhodnutie „dôležitým krokom správnym smerom“.

„Lož o dočasnosti sa musí skončiť,“ povedal Krikorian. „Nie je to nič príjemné, vytrhnúť zo života ľudí, ktorí tu žili dlhé roky, ale vinu za to nesú aktivisti a politici, ktorí zabezpečili, že TPS sa takto zdeformovalo. Keby program trval len dvanásť až osemnásť mesiacov, pre ľudí by to bolo omnoho menej bolestivé.“

Mnohí z postihnutých Hondurasanov a Nikaragujčanov pracujú v stavebníctve, údržbe budov a pozemkov či doprave – teda v odvetviach, ktoré už od pandémie koronavírusu čelia nedostatku pracovnej sily.

„Niektoré regióny to zasiahne naozaj tvrdo a ešte ťažšie bude zabezpečiť výstavbu alebo zdravotnú starostlivosť,“ povedal Brian Turmail, viceprezident Associated General Contractors of America, asociácie, ktorá zastupuje stavebný priemysel.

SkryťVypnúť reklamu

Silva, ktorý žije v oblasti San Francisco Bay, počas pandémie pracoval v lakovni fabriky Tesla a bol považovaný za „kľúčového pracovníka“. Teraz pracuje ako certifikovaný ošetrovateľ na kardiologickom oddelení nemocnice Stanford, kde kúpe, oblieka a kŕmi vážne chorých pacientov.

Súvisiaci článok Desí ma, že neochránim svojich študentov. Z amerických univerzít utekajú aj akademici Čítajte 

Vyrastal v oblasti Bay Area – chodil do mládežníckeho spolku v kostole, pozeral filmy, hrával golf, pričom o svojom imigračnom statuse príliš nerozmýšľal. No keď v roku 2013 dokončil strednú školu a chcel sa prihlásiť do americkej armády, americký úradník mu oznámil, že nie je oprávnený.

„Snažil som sa byť čo najviac Američanom, ale som v tejto krajine už takmer tridsať rokov a stále je pre mňa neuveriteľne ťažké získať akýkoľvek trvalý status,“ povedal Silva.

Mardoel Hernandez, 57-ročný muž, prišiel z Hondurasu do oblasti Washingtonu v rámci programu TPS sám, keď mal dvadsaťjeden rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes pracuje v oblasti developerských projektov a aktívne bojuje za trvalý pobyt pre veľkú stredoamerickú komunitu v okolí hlavného mesta.

Koniec programu podľa neho znamená „koniec všetkého“. „Je to koniec celého môjho životného úsilia,“ povedal Hernandez.

USA

Ilustračné foto

Od invázie na Ukrajinu Rusko zadržalo viacero Američanov, no po návrate Trumpa sa to spomalilo.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Noviny tvrdia, že list videli, inkriminovaný obrázok však nezverejnili.


TASR 5
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  4. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 944
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 956
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 706
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 315
  5. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 3 139
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 2 884
  7. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 760
  8. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 706
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Juraj Loj.

Dnes už si vie povedať: Nech si o mne myslia ľudia čokoľvek.


4
Polícia zverejnila na sociálnej sieti záber zo zásahu.

Nezverejňujte ešte informácie, žiadal žalobca Eurojustu.


ČTK 5
Premiér Robert Fico počas galavečera v rámci osláv sviatku Cyrila a Metoda na Devíne.

Ako kedysi komunisti, aj on vytvára mýty, aby nás uniesol do sveta vražednej moci Kremľa.


31
Ľavé chodidlo a opuchnutý členok prezidenta Donalda Trumpa.

Americkému prezidentovi opúchali nohy.


3

Neprehliadnite tiež

Stovky propalestínskych demonštrantov na letisko prenikli po správach o prílete lietadla z izraelského Tel Avivu.

Nepokoje na letisku v Machačkale v 2023 spôsobil dav, ktorý chcel napadnúť židovských pasažierov z Tel Avivu.


TASR
Na archívnej snímke je nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) v Norimbergu.

Lietadlo s deportovanými ľuďmi odletelo v piatok ráno.


SITA
Ilustračné foto.

Vodič BMW dopustil priestupku.


TASR
Ilustračné foto

Dohodli sa na odstraňovaní prekážok pre presun odmietnutých žiadateľov mimo EÚ a azylové konania v tretích krajinách.


TASR

Sportnet

Radosť hráčov FC Tatran Prešov po víťazstve a postupe do najvyššej slovenskej súťaže po zápase 24. kola MONACObet ligy na pôde FC ŠTK 1914 Šamorín.

Okrem trénerov hlasovali aj kapitáni.


Futbalisti OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom.

Okrem trénerov hlasovali aj kapitáni.


Vo voľnom čase bol dobrovoľným hasičom.


SITA
Hlavný tréner Jaroslav Hynek počas tlačovej konferencie FC Tatrana Prešov pred štartom nového ročníka Niké ligy.

Prešovčania sa medzi slovenskú elitu vrátili po siedmich rokoch.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu