WASHINGTON. Šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg a ďalší členovia predstavenstva sa vo štvrtok dohodli na urovnaní žaloby akcionárov týkajúcej sa rozhodnutí prijatých po škandále Cambridge Analytica.
Súdny proces, ktorý sa začal v stredu, sa zaoberal obvinením, že vedenie spoločnosti v roku 2019 preplatilo americkej vláde pokutu vo výške päť miliárd dolárov výmenou za to, že Zuckerberg nebude v dohode menovaný ako osobne zodpovedný.
Podrobnosti o urovnaní neboli zverejnené. Meta, materská spoločnosť Facebooku, odmietla komentovať dohodu, rovnako ako právnici oboch strán.
V ten istý deň mal na súde vypovedať aj vplyvný investor a člen predstavenstva Marc Andreessen, pričom samotný Zuckerberg mal prísť na súd v pondelok.
Škandál Cambridge Analytica vypukol po zistení, že politická konzultačná firma neoprávnene získala osobné údaje miliónov používateľov Facebooku na cielenú politickú reklamu, najmä počas volieb v USA v roku 2016 a referenda o brexite.
Akcionári tvrdili, že vedenie Meta zaplatilo vyššiu pokutu, aby ochránilo Zuckerberga pred osobnou zodpovednosťou.
Očakávalo sa, že proces odhalí detaily o tom, ako vedenie Facebooku škandál riešilo.
„Toto urovnanie síce prinesie úľavu zúčastneným stranám, ale je to premárnená príležitosť na verejnú zodpovednosť,“ uviedol Jason Kint, šéf asociácie Digital Content Next.
Prípad viedla sudkyňa Kathaleen McCormicková, známa aj z procesu s Elonom Muskom a Teslou.