WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump ostro skritizoval svojich vlastných podporovateľov a „hlúpych“ republikánov, ktorí spochybňujú prístup jeho administratívy k prípadu sexuálneho predátora Jeffreyho Epsteina.
Ako informovala agentúra AFP, Trump momentálne čelí najvážnejšiemu rozkolu v radoch svojich podporovateľov od svojho návratu k moci v januári 2025.
Príčinou sú tvrdenia, že jeho administratíva zatajuje detaily Epsteinových zločinov, aby takto ochránila bohaté a vplyvné celebrity.
Epstein v roku 2019 - počas Trumpovho prvého funkčného obdobia – spáchal samovraždu v newyorskej väznici po tom, ako bol obvinený z obchodovania s ľuďmi na účely sexuálneho zneužívania svojimi priateľmi a známymi.
Zoznam klientov a sklamanie
Krajná pravica podporujúca Trumpa tvrdí, že existuje tajný zoznam Epsteinových vplyvných klientov a že zosnulý finančník bol v skutočnosti zavraždený vo svojej cele v rámci snahy o utajenie niektorých faktov.
Podporovatelia očakávali, že Trump po svojom návrate do Bieleho domu v januári tohto roku odpovie na ich otázky k tejto kauze.
Teraz sú roztrpčení, lebo Trumpova administratíva tvrdí, že konšpiračné teórie o kauze Epstein sú nepravdivé.

AFP pripomenula, že ministerstvo spravodlivosti USA a americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v správe zverejnenej začiatkom júla uviedli, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by Epstein mal „zoznam klientov“ alebo vydieral niektoré z celebrít.
Odmietli aj tvrdenie, že Epstein bol zavraždený, čím potvrdili, že spáchal samovraždu. Deklarovali tiež, že o vyšetrovaní nebudú zverejňovať žiadne ďalšie informácie.
Trump v stredu počas návštevy bahrajnského korunného princa v Bielom dome čelil opakovaným otázkam novinárov na túto tému, pričom vinu za konšpiračné teórie zvalil na svojich oponentov, ktorí pracujú pre demokratov.
Médiám súčasne vytkol, že sa ho nepýtajú na ekonomické a zahraničnopolitické úspechy jeho administratívy, ale „hovoria o chlapíkovi, ktorý mal očividne veľmi vážne problémy a zomrel pred tromi či štyrmi rokmi“.
Trump je jedným z mnohých v súčasnosti slávnych ľudí, ktorí boli kedysi Epsteinovými priateľmi. Popiera však, že by navštívil jeho notoricky známe sídlo na amerických Panenských ostrovoch.
Pred svojím zvolením za prezidenta USA Trump povedal, že by „nemal problém“ so zverejnením spisov k Epsteinovmu prípadu. Aj preto teraz pokusy jeho administratívy zamiesť túto záležitosť pod koberec vyvolali nevôľu medzi jej podporovateľmi.
Okrem toho táto kauza spôsobila rozkol aj v samotnej administratíve, a to medzi generálnou prokurátorkou Pam Bondiovou a zástupcom riaditeľa FBI Danom Bonginom, ktorý údajne zvažuje demisiu.
Veľký podvod
Trump v stredu zopakoval, že Bondiová by mohla zverejniť „čokoľvek, čo je v spisoch dôveryhodné“.
Za zverejnenie spisov k tomuto prípadu sa prihovára aj republikánsky senátor Ted Cruz.
Generál vo výslužbe Michael Flynn, Trumpov bývalý poradca pre národnú bezpečnosť počas jeho prvého funkčného obdobia a častý šíriteľ konšpiračných teórií, zasa upozornil, že tento prípad „nie je o Epsteinovi, ani o ľavici. Ide o páchanie zločinov proti DEŤOM“.
Trump začal svoj deň v stredu tým, že v príspevku na sieti Truth napísal, že jeho „BÝVALÍ podporovatelia naleteli na tieto ‚hovadiny‘“, a označil ich za “slabochov".
Neskôr si zobral na mušku svoju vlastnú stranu, keď uviedol, že kauza Epstein bola veľký podvod, ktorý „spáchali demokrati“ a ktorým „niektorí hlúpi a nerozumní republikáni" naleteli.
Prepustili prokurátorku
Ministerstvo spravodlivosti tiež prepustilo Maurene Comeyovú, dcéru bývalého riaditeľa FBI Jamesa Comeyho a prokurátorku vo federálnych prípadoch proti raperovi Seanovi „Diddymu“ Combsovi a Epsteinovi.
Podľa jedného zo zdrojov AP nebol uvedený žiadny konkrétny dôvod prepustenia Comeyovej z úradu prokurátora v jednom z okresov New Yorku.
Došlo k nemu krátko po tom, ako stíhala Combsa, ktorý bol oslobodený od obvinení z obchodovania so sexom a vydierania. Bol však odsúdený za menej závažné trestné činy súvisiace s prostitúciou.
AP doplnila, že ministerstvo spravodlivosti USA nedávno potvrdilo existenciu vyšetrovania Jamesa Comeyho, hoci dôvod tohto vyšetrovania nie je jasný. Trump ho z čela FBI náhle odvolal počas svojej prvej vlády v roku 2017.
Trumpova administratíva po nástupe k moci v januári 2025 pristúpila k prepusteniu viacerých právnikov ministerstva spravodlivosti pracujúcich na prípadoch vyvolávajúcich prezidentov hnev.
Aj Maurene Comeyová bola považovaná za potenciálny cieľ čistiek, a to i vzhľadom na napäté vzťahy jej otca s republikánskym prezidentom v poslednom desaťročí.
Keď sa Trump v roku 2017 ujal funkcie prezidenta USA, Comey bol riaditeľom FBI - vymenoval ho prezident Barack Obama.
Comeyho vzťah s Trumpom bol však od začiatku napätý - riaditeľ FBI na súkromnej večeri nevyhovel Trumpovej žiadosti, aby mu prisľúbil osobnú lojalitu.
Trump odvolal Comeyho v máji 2017 - v čase vyšetrovania možných väzieb medzi Ruskom a republikánskym volebným štábom.