BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. V polovici júna odviedli v rámci mobilizácie ukrajinské úrady na výcvik 45-ročného Józsefa Sebestyéna. O tri týždne neskôr bol mŕtvy.
Oficiálnou príčinou smrti bola pľúcna embólia. Maďarský premiér Viktor Orbán však tvrdí, že zomrel na následky dobitia po tom, čo odmietol narukovať.
Orbán sa do prípadu zapája preto, lebo ide podľa neho o maďarského občana, a teda aj občana Európskej únie. V Zakarpatskej oblasti na západe Ukrajiny, odkiaľ pochádzal aj spomínaný muž, žije takmer stotisíc etnických Maďarov.
Mnohí z nich majú ukrajinské aj maďarské občianstvo, čo bol podľa medializovaných informácií aj Sebestyénov prípad.
Loading
...
Vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou sú dlhodobo napäté. Orbán napríklad blokuje snahy Kyjeva o vstup do Európskej únie, na čo využil aj spomínaný prípad.
,,Tento prípad nie je výnimkou, ale jasným príkladom štátom riadenej brutality a bezprávia, ktoré charakterizujú dnešnú Ukrajinu. Je to zároveň dôvod, prečo jej nesmie byť umožnené vstúpiť do EÚ,” napísal v utorok na sociálnej sieti X.
Zároveň oficiálne vyzval Brusel, aby príslušných ukrajinských vojenských predstaviteľov zaradil na sankčný zoznam EÚ v dôsledku porušenia ľudských práv.
Napriek tomu, že ukrajinská armáda čelí obvineniam z porušovania ľudských práv v súvislosti s odvodmi - úrad ombudsmana Dmytra Lubyneca podľa jeho vyjadrenia tento rok zaznamenal viac ako dvetisíc sťažností, - podľa Kyjeva k nim najnovší prípad nepatrí.
Okolnosti mužovej smrti po Orbánových výrokoch vyšetria, no obávajú sa, že Maďarsko najnovším sporom len nahráva ruskej propagande.
V článku sa dočítate aj:
- v čom Orbánova verzia nesedí,
- na čo upozorňujú ukrajinské úrady,
- aké vzťahy majú Maďarsko a Ukrajina.
Málo známych faktov
Na Ukrajine v súčasnosti platí zákon o mobilizácii, čo znamená, že muži vo veku od 25 do 60 rokov sa musia nahlásiť na najbližšej pobočke vojenskej správy. Urobil tak aj József Sebestyén.
V polovici júna ho ukrajinskí vojaci zastavili na kontrolnom stanovišti v meste Berehovo na západe Ukrajiny neďaleko hraníc s Maďarskom, odkiaľ muž pochádzal. Uznali ho za spôsobilého na vojenskú službu, preto ho poslali na základný výcvik.
Ukrajinec však začiatkom júla zomrel na psychiatrickej klinike. Toto sú overené fakty, píše portál stanice DW News. Na okolnosti a príčinu smrti majú však Maďarsko a Ukrajina výrazne odlišné verzie.
Maďarská verzia
Maďarský provládny portál Mandiner 9. júla zverejnil správu, že ukrajinskí verbovači Sebestyéna zbili kovovými tyčami, pretože odmietol narukovať, a na následky svojich zranení zomrel. Odvolal sa pritom na facebookový príspevok jeho sestry Marty.
Kanál DW News však píše, že príspevok buď neexistuje, alebo ho žena vymazala či skryla. Na otázku novinárov o spresnenie situácie nereagovala.