LONDÝN. Terčom útoku sa stalo ďalšie plavidlo v Červenom mori. Dvaja členovia jeho posádky utrpeli zranenia a dvaja sú nezvestní, informovala britská bezpečnostná spoločnosť Ambrey.
Niekoľko hodín predtým sa jemenskí povstalci prihlásili k zodpovednosti za nedeľňajší útok na grécku nákladnú loď Magic Seas, ktorá sa podľa nich medzičasom potopila.
Informovala o tom agentúra Reuters.
K najnovšiemu útoku došlo približne 90 kilometrov juhozápadne od jemenského prístavu Hudajdá, teda neďaleko oblasti, kde húsíovia v nedeľu napadli napadli Magic Seas s pomocou viacerých malých lodí, pričom na ňu strieľali z granátometov a ručných zbraní i z dronov.
Obe zasiahnuté lode sa plavili pod libérijskou vlajkou, Ambrey však druhú z nich neidentifikovala. Podľa spoločnosti na lodi nefungujú motory, v dôsledku čoho ju prúdy začali unášať. Jej osud momentálne nie je známy. Ambrey tvrdí, že ju napadli muži na malých člnoch a bezpilotné lietadlá.
K útoku sa - podobne ako aj v prípade z nedele - nateraz nikto neprihlásil. Podozrenie však podľa agentúry AP pripadlo na húsíov, ktorí v pondelok prevzali zodpovednosť za napadnutie Magic Seas.
Povstalci tvrdia, že posádka lode ignorovala varovanie ich námorných síl. Následne na ňu zaútočili a loď potopili, avšak 19 členom posádky umožnili z plavidla vystúpiť.
Šiitskí povstalci, ktorí už vyše desaťročie ovládajú veľkú časť Jemenu, začali v novembri 2023 - krátko po vypuknutí vojny v Pásme Gazy - ostreľovať v Červenom mori a Adenskom zálive lode spájané s Izraelom.
Útoky označovali za prejav solidarity s Palestínčanmi v Gaze. Niekoľkokrát vypustili drony a rakety aj priamo na Izrael. Väčšinu z nich zostrelila protivzdušná obrana.
Tieto útoky vyvolali odvetu USA a Británie a narušili globálny obchod, keďže lode medzi Áziou a Európou v dôsledku toho neplávali skratkou cez Suezský prieplav, ale okolo celej Afriky. Húsíovia následne začali útočiť aj na lode spájané práve s USA a Britániou.