SYDNEY, BRATISLAVA. V júli 2023 si na austrálskom vidieku v meste Leongatha sadli za obedný stôl piati ľudia. Do týždňa boli traja z nich mŕtvi, štvrtý bojoval v nemocnici o život a hostiteľku vyšetrovali za otrávenie jej hostí jedovatými hríbami.
Ide o ostro sledovaný prípad 50-ročnej Austrálčanky Erin Pattersonová, ktorú po deviatich týždňoch súdneho pojednávania v pondelok odsúdila 12-členná porota za vraždu troch jej príbuzných a pokus o zabitie ďalšieho.
Svoj presný trest spozná neskôr – hrozí jej však doživotie za mrežami. Pattersonová však naďalej trvá na svojej nevine a hovorí, že išlo o tragickú nehodu.
Prokuratúra prípad vyhrala s tvrdením, že Pattersonová svojich hostí úmyselne otrávila muchotrávkami zelenými – jednými z najjedovatejších húb, ktoré pridala do pokrmu s hovädzím mäsom.
Porota obžalobe dala za pravdu aj napriek tomu, že motív Austrálčanky naďalej zostáva nejasný.
Nadpis šedého boxu
- koho žena otrávila,
- prečo neprišlo po obede aj jej zle,
- z čoho ju vinila prokuratúra,
- čo na to hovorila jej obhajoba.
Vražedný obed
Pattersonová pred takmer dvoma rokmi na obed pozvala svojich svokrovcov Dona a Gail, ako aj tetu jej manžela Heather a jej manžela Iana.
Pred obedom sa pomodlili. Modlitbu viedol jediný preživší – Ian, ktorý je miestnym farárom.
Jej zámienkou na obed bolo, že má rakovinu a chce sa poradiť, ako to povedať svojim dvom deťom – čo sa ukázalo ako lož. Na súde sa však obhajovala, že o ochorení klamala, pretože v skutočnosti chcela ísť na operáciu na zníženie hmotnosti, no hanbila sa im to priznať.
Na hovädzí wellington (sviečkovú obalenú v hubách a lístkovom ceste) pozvala aj svojho odcudzeného manžela Simona. Ten však deň pred udalosťou účasť zrušil, pretože by sa cítil „príliš nekomfortne“, napísal v správe Pattersonovej. Manželia spolu v tom čase už niekoľko rokov nebývali.
Pattersonová mu odpísala o päť minút neskôr, že je „sklamaná“. „Prípravou obeda som tento týždeň strávila veľa hodín, čo bolo vzhľadom na problémy, ktorým čelím, vyčerpávajúce. Na hovädzie filé som minula malý majetok, pretože som chcela, aby to bolo výnimočné jedlo, keďže sa mi možno už nejaký čas nepodarí zorganizovať takýto obed,“ odpísala mu.
Rýchly priebeh otravy
V priebehu niekoľkých hodín po obede začali všetci štyria hostia zvracať a dostali hnačku. Išli preto do nemocnice, kde ich v snahe zachrániť uviedli lekári do umelého spánku.
Ženy o pár dní neskôr zomreli na zlyhanie orgánov. O deň neskôr zomrel aj Don po tom, čo jeho organizmus nereagoval priaznivo na transplantáciu pečene.
Ian strávil takmer dva mesiace v nemocnici na intenzívnej liečbe. Prepustili ho v septembri 2023.
Muchotrávky zelené obsahujú toxín, ktorý zabraňuje tvorbe bielkovín v pečeňových bunkách, čo vedie k odumieraniu buniek a možnému zlyhaniu pečene už približne dva dni po požití.
Neskôr Ian vypovedal aj na súde. Opísal, ako im Pattersonová naservírovala kusy mäsa na štyri sivé taniere – sebe však dala menší, oranžový.
Prokurátorku na súde zaujímalo, prečo Pattersonová netrpela rovnakými symptómami, keďže s nimi tiež jedla. Na to obžalovaná Austrálčanka odpovedala, že roky trpí bulímiou a po obede zjedla veľa z koláča, ktorý priniesli jej hostia – jedlo preto vyvrátila. Prokuratúra však argumentovala, že sebe otrávené jedlo nenaservírovala.
Motív nejasný
Obžaloba Pattersonovú obvinila, že smrteľné huby pridala do jedla úmyselne. Nazbierala ich v priľahlých lesoch po tom, ako ich lokalitu našla zverejnenú na internete. Písali o nich znepokojení obyvatelia, ktorí chceli pred ich zbieraním varovať.
Pattersonovej právnik Colin Mandy nepoprel, že by sa smrteľné huby v jedle nachádzali. Povedal však, že Austrálčanka nimi chcela zlepšiť chuť jedla a mohla si ich pomýliť s hubami kúpenými z obchodu.
Jej tím tiež neargumentoval proti tomu, že klamala polícii počas vyšetrovania a zbavila sa dôkazov. Urobila tak však podľa nich „v panike“.
Odsúdená Austrálčanka polícii povedala, že nikdy nebola zbierať huby a nevlastní sušičku. Tú pritom neskôr našli na skládke odpadov – okrem stôp jedovatých húb na ňom našli aj jej odtlačky.
Jej právnik však povedal, že na úmyselnú otravu nemala Pattersonová dôvod. Nemala problémy s peniazmi, žila vo veľkom dome a svoje maloleté deti, ktoré si boli so starými rodičmi blízke, mala takmer v úplnej starostlivosti, uviedol na súde.
Motív zostáva záhadou aj pre jej manžela Simona, ktorý bol tiež svedkom na súde. Opísal ich rozchod v roku 2015, ktorý však prebehol priateľsky. Problémy podľa neho začali mať až o pár rokov neskôr, keď sa rozišli ich názory v otázkach financií či výživného na deti.
Nevraživosť voči jeho rodine však Pattersonová podľa neho neprechovávala. „Dobre vychádzala najmä s mojím otcom. Obaja si vážili vedomosti a radi sa vzdelávali. Myslím, že mala rada najmä jeho jemnú povahu,“ povedal oslabeným hlasom na súde.