WASHINGTON, BRATISLAVA. Americký volebný systém je už tradične založený na súboji dvoch hlavných politických strán – Demokratickej a Republikánskej. Už čoskoro sa to však môže zmeniť.
Juhoafrický miliardár Elon Musk v sobotu oznámil svoje rozhodnutie založiť novú politickú stranu Amerika s tým, že vráti Američanom ich stratenú slobodu.
„Žijeme v systéme jednej strany,“ uviedol na sociálnej sieti X s tým, že nejde o demokraciu.
Dosiaľ nie je známe to, do akej miery Musk skutočne podnikol právne kroky na založenie novej strany, ktorá musí byť zaregistrovaná americkou Federálnou volebnou komisiou (FEC), ale podľa televízie CNN najnovšie podania FEC nepreukázali nič, čo by tomu nasvedčovalo.
A aj keď momentálne nie je známe ešte ani to, kto stranu Amerika povedie alebo to, aký program nová strana plánuje, potenciálne výsledky by však mohli prísť už v blízkej budúcnosti.
„Ak by sa strana Amerika zamerala na nosné témy, ako sú vyrovnaný rozpočet, nízke dane či kontrola imigrácie, a vybrala by si silných kandidátov, ktorých by podporila Muskovými peniazmi, tak sa môže napríklad už budúci rok stať, že sa do Kongresu za niektoré okrsky dostanú kongresmani alebo dokonca senátori, ktorí by mohli hrať rozhodujúcu úlohu pri niektorých hlasovaniach,“ vraví pre SME amerikanista Jan Beneš.
Demokrati či republikáni by v obdobnom prípade museli požiadavkám Muskových kandidátov jednoducho vyjsť v ústrety, pričom by podľa odborníka zohrávali takzvaný jazýček na váhach v americkej politike.
„Viem si predstaviť, že by si Musk a konzultanti, ktorých si najskôr najme, vybrali zopár ohrozených alebo kariéru končiacich politikov z jednej či druhej strany a postavili v ich okrskoch kandidátov, ktorí by získali potrebné voličské preferencie a hlasy,“ vysvetľuje Beneš. „Ide však o predpoklad, že to Musk myslí vážne a naozaj sa do toho plnohodnotne pustí.“
V článku sa dočítate:
- akú chce Musk politickú stranu,
- prečo je v USA náročné vytvoriť tretiu stranu,
- či môže Trump Muska deportovať.
Opätovné obviňovanie
Údajné založenie novej strany prichádza po dramatickej roztržke medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a technologickým magnátom, ktorá vznikla pre rozdielne názory týkajúce sa Trumpovho návrhu rozpočtového zákona známeho ako Big Beautiful Bill. Ich spor sa v posledných týždňoch striedavo vyostruje a upokojuje.