WASHINGTON. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio oznámil oficiálne ukončenie programov zahraničnej pomoci riadených Agentúrou USA pre medzinárodný rozvoj (USAID).
Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Jedna z najväčších organizácií svojho druhu
„Rozvojové ciele boli len zriedka splnené, nestabilita sa často zhoršila a protiamerické nálady len vzrástli,“ tvrdí šéf diplomacie USA v blogovom príspevku.
„Táto éra vládou schválenej neefektívnosti sa oficiálne skončila,“ dodal. Programy zahraničnej pomoci zosúladené s politikou vlády USA a podporujúce americké záujmy bude teraz riadiť Rubiov rezort.
Vláda prezidenta Donalda Trumpa začala USAID rušiť vo februári, ako dôvod uviedla obmedzené prínosy a vysoké náklady agentúry. Rubio v marci oznámil, že ukončených bude viac ako 80 percent projektov, ktoré dosiaľ spravoval USAID.
Z pôvodných približne 6200 projektov bude len zhruba 1000 pokračovať pod dohľadom ministerstva zahraničných vecí, vyplýva z jeho predošlých vyjadrení.
USAID bola jednou z najväčších organizácií svojho druhu, zabezpečovala viac než 40 percent celosvetového humanitárneho financovania.
Koordinovala početné iniciatívy zamerané od boja proti AIDS po obnovu vo vojnových zónach. Založili ju v roku 1961, keď sa prezident John F. Kennedy snažil takouto pomocou získať podporu rozvojového sveta v studenej vojne.
Úmrtia v rozvojových krajinách
Nedávna štúdia dospela k záveru, že v dôsledku zrušenia USAID by mohlo v najbližších piatich rokoch zomrieť viac ako 14 miliónov ľudí na svete, z ktorých tretinu tvoria malé deti.
Autori štúdie publikovanej tento týždeň v časopise Lancet varovali, že v dôsledku škrtov v rozvojovej pomoci USA hrozí zastavenie až zvrátenie 20-ročného pokroku v oblasti zdravia zraniteľných skupín obyvateľstva.
„Pre mnohé krajiny... by vzniknutý šok bol porovnateľný s pandémiou alebo rozsiahlym ozbrojeným konfliktom,“ uviedol spoluautor štúdie Davide Rasella z Barcelonského inštitútu globálneho zdravia.
Na základe analýzy údajov zo 133 krajín medzinárodný tím výskumníkov odhadol, že financovanie USAID zabránilo v rokoch 2001 až 2021 približne 91 miliónom úmrtí v rozvojových krajinách.
Programy tejto agentúry podľa štúdie prispeli k zníženiu úmrtnosti súvisiacej s HIV/AIDS o 65 percent a poklesu úmrtí na maláriu o 51 percent.