LONDÝN. Takmer 20-tisíc migrantov sa od 1. januára preplavilo cez Lamanšský prieliv na malých lodiach so Spojeného kráľovstva, uviedla britská vláda.
To je doteraz najvyšší počet v štatistikách za prvý polrok, informuje agentúra AFP.
Doterajší rekord patril roku 2024, keď do Británie priplávalo za prvý polrok 13.489 ľudí, teraz ich bolo 19.982.
Iba v pondelok dorazilo do Spojeného kráľovstva na malých člnoch 879 migrantov, čo bol tretí najvyšší počet za jeden deň v tomto roku.
Nové údaje podľa AFP zvýšili tlak na britského premiéra Keira Starmera, ktorý po úspechu v minuloročných voľbách sľúbil, že bude počet migrantov prichádzajúcich do krajiny riešiť.
Starmer údajne rokuje s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom o dohode, podľa ktorej by sa migranti z malých člnov vracali do Francúzska výmenou za žiadateľov o azyl s rodinnými väzbami v Spojenom kráľovstve.
Navrhovanú dohodu by mohli predstaviť počas Macronovej návštevy Londýna na budúci týždeň, dodáva AFP.
Francúzsko tiež zvažuje, že umožní úradníkom zastavovať lode v plytkých pobrežných vodách.
Lode, ktoré sa už plavia na mori, francúzske orgány zadržať nemôžu.