Canberra 23. augusta (TASR) - Predstavitelia austrálskej vlády a 14 umiernení moslimskí lídri sa v utorok zhodli na potrebe spojiť svoje sily v boji proti terorizmu.
Príslušníci moslimskej obce a predovšetkým jej lídri musia zasiahnuť proti tým, ktorí presadzujú použitie násilia a terorizmus v mene islamu, uvádza sa vo vyhlásení vydanom po kľúčovom summite, v rámci ktorého sa stretol premiér John Howard so zástupcami moslimskej komunity v Austrálii.
Cieľom summitu bolo diskutovať o spôsoboch boja proti islamskému extrémizmu a o tom, ako uchrániť krajinu pred možnými teroristickými útokmi, k akým došlo minulý mesiac v Londýne.
Ako uviedol Ameer Ali, prezident austrálskej Federácie islamských rád, panujú nezhody ohľadne toho, či by mali byť austrálski vojaci zapojení do misií v Iraku a Afganistane. Dodal však, že moslimskí zástupcovia neprišli na summit s cieľom "meniť zahraničnú politiku krajiny".
Howard sa stal terčom kritiky za to, že na summit pozval len umiernených moslimských predstaviteľov a nedal slovo radikálnejším kazateľom. Premiér však tvrdí, že extrémisti nemajú dostať možnosť prehovoriť.
Podľa Howarda bol summit, na ktorom sa zúčastnili ministri a vysokí štátni úradníci, ako aj šéf policajného oddelenia pre boj s terorizmom, je začiatkom dialógu medzi vládou a moslimskými lídrami.