KONSKIE. Poľskí vedci varujú pred šírením strachu a dezinformácií o vlkoch, ktoré by mohli ohroziť desaťročia úspešnej ochrany tohto druhu.
Profesor Roman Gula, ktorý roky monitoruje svorku vlkov v regióne medzi Varšavou a Krakovom, prezentoval miestnym obyvateľom zábery z fotopascí a uistil ich, že vlky nepredstavujú pre ľudí hrozbu. „Vlky znovu osídlili poľské lesy,“ vyhlásil Gula.
Po tom, čo vlky v 50. rokoch takmer vyhynuli, dnes žije v Poľsku približne 3 600 jedincov, čo je jedna z najväčších populácií v Európe.
Vedci však upozorňujú, že pokrok v ochrane môže byť ohrozený po tom, čo europoslanci minulý mesiac schválili zníženie stupňa ochrany vlka z „prísne chráneného“ na „chránený“, čo umožní regulovaný lov.
Európska komisia argumentuje, že rastúca populácia vlkov ohrozuje ľudí a hospodárske zvieratá. Gula však tvrdí, že ide o politické rozhodnutie, ktoré nie je podložené vedou: „Vlky sú démonizované už od čias Starého zákona. Je to politické rozhodnutie, súčasť pravicového tlaku na ovládanie prírody.“
Podľa Gulu sú vlky „vystrašené z ľudí a vyhýbajú sa im za každú cenu“ a existujú spôsoby, ako chrániť hospodárske zvieratá. Ochrancovia prírody naprieč Európou kritizujú rozhodnutie EÚ a varujú, že ide o „vojnu proti krehkým druhom a ekosystémom“.
Experti upozorňujú, že vlky sú vďaka moderným technológiám viditeľnejšie, no ochrana je podľa Gulu „slabo vymáhaná“ a prípady nelegálneho lovu zostávajú nepotrestané.
Sabina Pieruzeková-Nowaková, ktorá sa vlkom venuje desaťročia, zdôrazňuje aj ich prínos pre poľnohospodárov: „Vlky prinášajú konkrétne výhody pre ľudskú ekonomiku. Lovia divé zvieratá, ktoré spôsobujú škody na poliach. To je dobrá správa pre farmárov.“
V meste Konskie, kde sa diskusia konala, boli reakcie obyvateľov zmiešané – niektorí žiadali lov vlkov, iní boli na ich návrat hrdí. Vedci dúfajú, že Poľsko si zachová ochranu vlkov ako vzácny príklad úspešnej ochrany prírody v Európe.