WASHINGTON. Donald Trump ho v svojom typickom štýle nazval „krásny veľký zákon“ (big beautiful bill). Americký Senát o ňom rokuje neprestajne od soboty, keď si opoziční demokrati vyžiadali, aby sa takmer tisícstranový dokument čítal nahlas. V čase písania tohto článku ešte zákon schválený nebol.
Po zverejnení tohto článku americký senát Trumpov zákon schválil Senát tesným pomerom hlasov 51:50, pričom rozhodujúci hlas dodal viceprezident J.D. Vance. Zákon sa tak vracia do Snemovne reprezentantov, dolnej komory amerického Kongresu.
Zákon má priniesť radikálne rozpočtové škrty, ktoré by Trumpovej administratíve umožnili zaviesť daňové úľavy. Nestranícky kongresový výbor pre rozpočet však odhaduje, že zákon zvýši americký štátny dlh o takmer tri bilióny dolárov.
Hoci republikáni majú väčšinu v oboch komorách amerického Kongresu, Trumpov zákon nemá jednoznačnú podporu ani medzi nimi. Senátori si tak v utorok zavolali na pomoc viceprezidenta J. D. Vancea, ktorý by v prípade potreby mohol poskytnúť rozhodujúci hlas.
Zákon sa okrem toho stal predmetom ostrého sporu medzi Trumpom a jeho niekdajším spojencom a sponzorom – priemyselným magnátom Elonom Muskom. Obaja si vymieňajú ostré odkazy – každý cez svoju vlastnú sociálnu sieť – Trump cez Truth Social a Musk cez X, bývalý twitter.
Musk sa Trumpovi vyhráža, že ak zákon prejde v súčasnej podobe, zasponzoruje vznik novej politickej strany, ktorá by konkurovala republikánom.
Trump mu zas hrozí, že poverí DOGE (úrad pre efektivitu štátnej správy), aby zrevidoval štátne dotácie, ktoré dostávajú Muskove firmy. DOGE je úrad, ktorý Trump pôvodne zveril Muskovi, aby cezeň zoštíhľoval štátnu správu.
V článku sa dočítate:
- čo presne prináša „krásny veľký zákon“ a prečo je to problematické,
- ako sa s ním pasuje americký Kongres,
- čím sa Musk a Trump vzájomne vyhrážajú.
Kto zaplatí múr a úľavy?
Krásny veľký zákon by prezident chcel mať v Kongrese schválený tak, aby sa symbolicky 4. júla, na americký Deň nezávislosti, ocitol na jeho stole pripravený na podpis.
Prezident zákonom plní niekoľko sľubov zo svojej volebnej kampane, no tlačí ho aj nevyhnutnosť, vysvetľuje portál Vox. Ak sa Kongresu nepodarí zákon schváliť, koncom tohto roka exspirujú úľavy na daň z príjmu, ktoré Trump zaviedol ešte v roku 2017, počas svojho prvého funkčného obdobia.
Výsledkom by bolo skokové zvýšenie daní prakticky pre každého, teda politická katastrofa, píše Vox.
Trump sa na prvý pohľad snaží robiť klasickú pravicovú ekonomickú politiku – znižovať dane a zároveň znižovať štátne výdavky, aby úsporami vyvážil zníženie príjmov.
Ako vymenúva BBC, Trump voličom sľúbil, že zníži zdanenie príjmov zo systému sociálneho zabezpečenia, zruší zdanenie sprepitného či výplaty za nadčasy.
Popri tom chce však získať peniaze na boj s nelegálnou migráciou a vybudovanie systému protivzdušnej obrany „zlatá kupola“.

Daňové úľavy sú vyvážené rozpočtovými škrtmi, Vox však odhaduje nové rozpočtové výdavky na najbližších desať rokov na päť biliónov dolárov, pričom úspory iba na jeden bilión. Portál dodáva, že úspory sú zacielené najmä na programy, ktoré sú vnímané ako liberálne alebo sú prioritou opozičných demokratov.
Osobitné háklivý je podľa BBC zásah do systému Medicaid, čo je systém zdravotných benefitov, ktorý v USA využívajú chudobnejší, starší či postihnutí ľudia. Stanica poznamenáva, že Medicaid je jedným z najvyšších výdavkov amerického federálneho rozpočtu a čerpajú z neho milióny ľudí.
Medzi zmeny patrí napríklad povinnosť pracovať najmenej 80 hodín mesačne pre dospelých bez detí a bez postihnutia. Medicaid by podľa aktuálnej podoby zákona prišiel o 18 percent peňazí a dvanásť miliónov ľudí by z neho vypadlo, píše Vox.
Snemovňa reprezentantov, dolná komora Kongresu, už zákon schválila, ale po zmenách v Senáte sa do nej bude musieť vrátiť. Má tam už odporcov aj medzi republikánmi, časť z nich odmieta podporiť verziu zákona, ktorá po pozmeňovacích návrhoch Senátu pridáva 650 miliárd dolárov štátneho deficitu.
Elon Musk republikánom vyčíta, že hoci v kampani sľubovali zníženie štátnych výdavkov, zákon otvára cestu k najväčšiemu zvýšeniu štátneho dlhu v dejinách USA.
Musk chce založiť stranu
Na téme „krásneho veľkého zákona“ sa Trump so svojím niekdajším sponzorom a spolupútnikom Elonom Muskom definitívne rozišiel.
„Naša krajina potrebuje alternatívu voči demokraticko-republikánskemu systému, aby ľudia skutočne dostali slovo,“ napísal Musk na sieti X.
Okrem toho pohrozil republikánom, že všetci ich poslanci a senátori v najbližších kongresových voľbách prehrajú, k čomu denník New York Times dodal, že aj pre najbohatšieho človeka na svete, ktorý v roku 2024 podporil republikánskych kandidátov 300 miliónmi dolárov, by to bola náročná úloha.
Trump na to reagoval vyhrážkami Muskovi a jeho spoločnostiam, ktoré získali aj vládne zmluvy alebo dotácie.
„Elon dostáva viac dotácií ako azda ktokoľvek iný v dejinách a bez dotácií by zrejme musel zavrieť obchod a vrátiť sa domov do Južnej Afriky,“ vyhlásil americký prezident. „Koniec vypúšťania rakiet, satelitov, výroby elektrických áut, naša krajina by ušetrila veľa peňazí,“ napísal.
Na Muska by sa podľa neho možno mal pozrieť úrad DOGE, ktorý Američania vyslovujú ako jedno slovo – douž.
Hoci Musk sa už založením novej strany vyhrážal, CNN poznamenala, že možnosť, že by zasponzoroval konkurentov súčasných kongresmanov vo voľbách, je zatiaľ jeho najkonkrétnejším politickým sľubom.
NYT upozorňujú, že okolo vzniku novej strany sa zatiaľ nedeje nič konkrétne. Musk len nedávno povedal, že na budúci rok chce vo voľbách minúť oveľa menej peňazí ako v roku 2024.
Už sa raz pohádali
Trump a Musk sa už na sociálnych sieťach pohádali začiatkom júna a spúšťačom bol tiež pripravovaný „krásny veľký zákon“. Musk ho vtedy nazval príšernosťou a na sieti X napísal, že zákon by vymazal všetky úspory, ktoré úrad DOGE dosiahol pod jeho vedením.
Musk vtedy na sociálnej sieti vyťahoval staré vyhlásenia Donalda Trumpa, napríklad to, v ktorom Trump napísal, že žiadny republikánsky politik by nemal uspieť vo voľbách, ak Spojené štáty nebudú mať vyrovnaný rozpočet.
Technologický magnát potom zverejnil sériu príspevkov, v ktorej obvinil Trumpa z nevďaku, a napísal, že bez neho by prezident prehral voľby. Obvinil Trumpa, že jeho meno je v spisoch o sexuálnom zločincovi Jeffreym Epsteinovi.
Už vtedy spustil na X hlasovanie, či si ľudia želajú vznik novej politickej strany.
Trump okrem iného vtedy napísal, že Elon sa zbláznil.