BANGKOK. Thajský ústavný súd pozastavil výkon funkcie premiérky Petongtán Šinavatrovej. Rozhodol tak v kauze telefonátu s bývalým kambodžským premiérom Hun Senom, ktorým sa bude zaoberať na podnet senátorov, informuje agentúra Reuters.
Zákaz vykonávať premiérsku funkciu platí dovtedy, kým súd nevydá v tomto prípade rozhodnutie.
Ústavný súd sa bude zaoberať podnetom skupiny senátorov, podľa ktorých premiérka porušila etické pravidlá, čím konala v rozpore s ústavou.
Kauza sa týka uniknutej nahrávky telefonátu s bývalým kambodžským premiérom Hun Senom, v ktorom sa premiérka postavila proti jednému z veliteľov thajskej armády. Nahrávka bola zverejnená v čase, keď sa Thajsko a Kambodža znovu sporia o časť nevymedzenej hranice. Pri strete armád oboch krajín na konci mája zomrel jeden kambodžský vojak.
Ústavný súd v utorok rozhodol, že sa podnetom senátorov bude zaoberať. "Ústavný súd pozastavil žalovaný výkon funkcie premiérky," uviedol súd. Nie je jasné, ako dlho sa budú sudcovia prípadom zaoberať.
Očakáva sa, že vládu teraz povedie jeden z vicepremiérov a že Šinavatrová zostane v kabinete ako ministerka kultúry, píše Reuters.
Za telefonát, v ktorom kritizovala armádneho činiteľa, sa premiérka ospravedlnila. V Thajsku, kde má armáda stále dôležitú politickú úlohu, je otvorená kritika ozbrojených síl stále spoločenským tabu.
Thajsko a Kambodža sa už viac ako 100 rokov snažia získať kontrolu nad riadne nevymedzenými oblasťami pozdĺž 820 kilometrov dlhej spoločnej pozemnej hranice. Tú stanovila v roku 1907 Francúzsko, ktorej bola Kambodža kolóniou.
Krajina sa sporí o územie hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. storočia, ktoré si Thajsko nárokuje preto, že kontroluje jeho hlavné prístupové objekty.