PARÍŽ. Na francúzsku metropolu Paríž sa v utorok vzťahuje červená výstraha pre extrémne vysoké teploty, pričom vrchol Eiffelovej veže zostáva zatvorený, v meste platia zákazy premávky znečisťujúcich vozidiel a rýchlostné obmedzenia.
Európu od Pyrenejského polostrova cez Francúzsko, Taliansko až po Balkán a Grécko sužuje vlna horúčav, ktorá vyvolala zdravotné varovania a zvýšené riziko požiarov.
Podľa vedcov klimatické zmeny spôsobené človekom robia takéto vlny horúčav intenzívnejšími, častejšími a rozšírenejšími. Agentúra Meteo France očakáva, že teploty vo Francúzsku dosiahnu vrchol v utorok, pričom v 16 departementoch platí najvyšší stupeň výstrahy pred horúčavami a v ďalších 68 druhý najvyšší stupeň. „Očakávajú sa veľmi vysoké minimá od 20 do 24 stupňov Celzia, miestami aj viac, a maximá dosahujúce 36 až 40 stupňov Celzia, v niektorých prípadoch až 41 stupňov Celzia,“ uviedla Meteo France.

Prevádzkovatelia Eiffelovej veže uzavreli vrchol 330-metrového symbolu Paríža v pondelok o 11:00 a oznámili, že „pre aktuálnu vlnu horúčav“ zostane zatvorený aj v utorok a stredu. Prístup na prvé a druhé poschodie zostáva otvorený, no návštevníci sú vyzývaní na opatrnosť. „Nezabudnite sa chrániť pred slnkom a zostať hydratovaní. Na chodníkoch vedúcich na esplanádu sú k dispozícii fontánky s vodou,“ upozornili prevádzkovatelia.
V regióne Ile-de-France, vrátane Paríža, polícia z dôvodu vysokých hodnôt ozónu zakázala od 3:30 do 22:00 všetky vozidlá okrem najmenej znečisťujúcich. V niektorých oblastiach platia aj rýchlostné obmedzenia o 20 km/h. V celej krajine vláda očakáva, že takmer 1 350 škôl bude čiastočne alebo úplne zatvorených, pričom učitelia sa sťažujú na prehriate a nevetrané triedy, ktoré spôsobujú zdravotné ťažkosti žiakom. Varovania boli vydané pre deti, seniorov a chronicky chorých.
„Vlny horúčav sú smrteľné,“ uviedol Akshay Deoras, výskumný pracovník Národného centra pre atmosférické vedy a Katedry meteorológie na University of Reading. „Musíme k extrémnemu teplu pristupovať s rovnakou vážnosťou ako k nebezpečným búrkam.“
V Portugalsku sa po dvoch dňoch červeného poplachu očakáva v utorok mierne zlepšenie, no teploty v niektorých oblastiach naďalej dosiahnu 40 stupňov Celzia. V pondelok sa na plážach v severnom a strednom Portugalsku objavil vzácny "roll cloud", ktorý sprevádzal silný vietor a náhla tma. „Všetko stmavlo a najdesivejší bol vietor,“ opísal situáciu jeden z plavcov. „Vyzeralo to ako cunami.“
V Španielsku teploty na juhu dosiahli rekordných 46 stupňov Celzia pre mesiac jún. V Taliansku platia červené výstrahy pre 18 miest vrátane Ríma, Milána, Verony, Perugie a Palerma, ako aj na chorvátskom pobreží a v Čiernej Hore. V regióne Piemont na severe Talianska si blesková povodeň vyžiadala život 70-ročného muža. „Čoraz častejšie čelíme núdzovým situáciám v dôsledku poveternostných javov, ktoré sme kedysi nazývali výnimočnými, no dnes sú čoraz bežnejšie,“ uviedol prezident regiónu Alberto Cirio.
Stredozemné more zaznamenalo v nedeľu novú júnovú rekordnú teplotu 26,01 stupňa Celzia. Riziko lesných požiarov zostáva vysoké v niekoľkých portugalských regiónoch, kde v pondelok večer zasahovalo 250 hasičov pri požiari v oblasti Aljustrel. V Turecku museli z dôvodu požiarov evakuovať viac ako 50-tisíc ľudí, najmä z provincie Izmir, kde vietor dosahoval rýchlosť 120 km/h. Požiare rieši aj Grécko.