TBILISI. Gruzínska polícia zadržala takmer 300 kilogramov heroínu ukrytého v kamióne prichádzajúcom z Arménska, informovalo tento týždeň ministerstvo vnútra.
Bol to najväčší prípad pašovania drog v krajine za ostatných desať rokov.
Kamión smeroval do Európy cez čiernomorské prístavné mesto Batumi. „Heroín s pouličnou hodnotou približne 85 miliónov lari (asi 27 miliónov eur) bol ukrytý v plastových nádobách maskovaných ako nehorľavé tehly,“ uviedlo ministerstvo.
Gruzínsky občan, ktorý bol zadržaný pre podozrenie z nákupu, držby a dovozu veľkého množstva omamných látok, čelí doživotnému trestu. Ministerstvo označilo prípad ako „medzinárodné pašovanie drog bezprecedentného rozsahu odhalené v Gruzínsku“.
V roku 2014 úrady zhabali 2,79 tony tekutého heroínu v hodnote približne 400 miliónov dolárov, pričom zásielka patrila Talibanu a smerovala do Európy. Gruzínsko, ležiace medzi Kaukazom a Čiernym morom, je kľúčovou tranzitnou krajinou na drogových trasách z Afganistanu do Európy.