Zámok v Studenom - bývalý domov maďarskej šľachty, neskôr padlých dievčat - je oázou pokoja boháčov.
Kluby pre biznismenov a topmanažérov vznikli už aj na Slovensku. Nie sú to síce tradičné britské kluby pre šľachticov, ale podobajú sa na priemerné kluby pre ľudí, ktorí síce nemajú urodzený pôvod, ale majú peniaze. Takých sú v Európe i Amerike tisíce. V jednom z tých našich - v Studenom - práve minulý týždeň oslavoval aj minister hospodárstva a predseda ANO Pavol Rusko.
Bôžikovia v Dúbravke
V bratislavskej Dúbravke zakrýva pohľad na územie troch hektárov športu, relaxu a komfortu obrovský plot. Na dvore stoja autá značiek Audi či Mercedes. Vitajte v klube Penati. To slovo pochádza z latinčiny a označuje antických bôžikov domácností.
Klub funguje od roku 2004 a podľa jeho šéfa Štefana Holiča s nápadom prišli ešte v deväťdesiatych rokoch. Za členov chcú mať najmä zahraničných manažérov, ktorí šéfujú firmám, čo investujú na Slovensku, ale členmi sú aj "diplomati a manažéri slovenských firiem".
Na voľnom priestore vrčí záhradníkova kosačka, na kopčeku je okrúhly altánok, z ktorého vidieť celú Dúbravku. Pri bazéne sa s otcom nudí jediné dievčatko, zo štyroch tenisových kurtov je obsadený iba jeden. Na jednom z nich - s umelou trávou - už hrali aj Hrbatý a Mečíř.
Klubové priestory umožňujú pracovné stretnutia, ale je tu aj krytá hala pre squash, golfový trenažér či posilňovňu. Je to solídny európsky štandard, hovorí Holič, "nie je tu nič, čo by inde nebolo, všetko však má vysokú kvalitu".
Sedíme pri bazéne a chlipkáme kávu z umelo-hmotných šálok. "Pri bazéne je pitie zo skla zakázané," hovorí riaditeľ.
Je naozaj diskrétny, ako sa zaviazal majiteľom klubu, ktorými sú podľa jeho slov deviati slovenskí akcionári. Personál tvorí 20 ľudí, sú medzi nimi aj tréneri v posilňovniach. Každý z nich sa dohovorí po anglicky.
Členské stojí 200-tisíc ročne a do 99 % sú členmi zahraničné a domáce spoločnosti.
Počet členov Penati je okolo 200, polovicu z nich tvoria Slováci. Za masáže, jedlo v reštaurácii či ubytovanie pre svojich hostí si platia. Ceny sú podobné lepším reštauráciám v centre Bratislavy. Ak by si však chcel niekto objednať delikátnejšie jedlo, napríklad hľuzovky, má smolu.
Rozum v krásnej polepšovni
Druhý klub pre bohatých sídli v zámočku a parku v Studenom neďaleko Bratislavy. Bol otvorený v roku 2000 a jeho členovia sú topmanažéri bánk a rôznych firiem. Logo klubu je Ratio vincent semper - Rozum vždy víťazí. Majitelia klubu sú asi naozaj presvedčení, že na Slovensku ľudia bohatnú vďaka rozumu.
Kaštieľ z čias rodu Hideghéty slúžil za socializmu ako dievčenská polepšovňa. V deväťdesiatych rokoch ho zrekonštruovali za 260 miliónov korún. Na troch hektároch parku s kaštieľom sú dva bazény, krytý a otvorený, dva otvorené a dva kryté tenisové kurty, squashové ihrisko, fitness, sauna, relaxačný tank (vajce), masážne stoly a podobne.
Akciová spoločnosť RVS ponúka členstvo v klube podnikateľom a manažérom s vyšším postavením a ich rodinám.
Predseda predstavenstva Marián Sloviak hovorí, že služby klubu pravidelne využíva 155 držiteľov klubových kariet. Medzi častých návštevníkov klubu však patria aj niektorí ministri, diplomati, šéfovia bánk, známi umelci, športovci a iné celebrity. V poslednom období sa práve v tomto zámočku usporadúvajú svadby známych ľudí, napríklad televíznych moderátoriek a športovcov, naposledy sa tu konala hostina Dany Špankovej a Szilárda Németha.
Kaštieľ poskytuje príjemné priestory na rokovania. Diskrétny personál tvorí dovedna 20 ľudí na jednej zmene. Ročný členský poplatok spolu s poplatkom za kartu je 133-tisíc korún plus DPH.
Každého ďalšieho člena by mali odporučiť starší členovia. Držiteľ klubovej karty si môže pri využívaní zariadení klubu bezplatne prizývať svoju rodinu alebo ďalších troch hostí.
Klub si dobre stráži svoje tajomstvá, ale jedno sme sa predsa len dozvedeli. Počas záhradnej slávnosti hodili páni istú dámu aj s pohárom v ruke do otvoreného bazénu. Hostiteľa tento kanadský žartík vyšiel na 60-tisíc korún, pretože bazén museli vypustiť a vyčistiť od rozbitého pohára.
Nuž vyzerá to tak, že naozaj lepšie je byť zdravým a bohatým, ako chorým a chudobným.
FOTO - SME PAVOL FUNTÁL a ARCHÍV PENATI
Priestor okolo bazéna umožňuje organizovanie búrlivých garden párty.
Šéf Ing. Marián Sloviak v pivnici plnej archívnych vín. Pravé šampanské nechýba.
Krytý bazén v Studenom slúži celoročne veľkým aj malým návštevníkom.
Tu si prídu na svoje aj milovníci biliardu.
Priestory posilňovne vraj využívajú najmä rodiny členov klubu.
Izby v Studenom sú príťažlivé nevtieravou exkluzivitou pastelových farieb.
Priestor na rokovanie niekde doplní šachovnica.
Foyer romantického zámočku v štýle hala - krb - schodište.
Šéf Penati clubu Ing. Štefan Holič pred tenisovými kurtmi. Povolenie fotiť v areáli náš fotoreportér nedostal.
V Penati nezabúdajú ani na deti členov. Počas roka pre nich organizujú rôzne podujatia.
Autor: Barbora Laucká