WASHINGTON/ISLAMABAD. Pakistanec, ktorého vlani zadržali americké námorné jednotky SEALs, bol vo štvrtok odsúdený za pašovanie iránskych zbraní pre jemenských povstalcov húsíov.
USA minulý rok v januári uskutočnili operáciu zameranú proti neoznačenej lodi pri pobreží Somálska, na palube ktorej boli komponenty rakiet vyrobené v Iráne. Pri zásahu zadržali štyroch mužov, medzi ktorými bol aj odsúdený 49-ročný Pakistanec. Dvaja príslušníci SEALs pri operácii prišli o životy.
Federálna porota v americkom štáte Virgínia vo štvrtok usvedčila Pakistanca zo sprisahania s cieľom poskytnúť materiálnu podporu teroristom, z napomáhania iránskemu programu zbraní hromadného ničenia, zo sprisahania s cieľom prepraviť výbušniny a z ďalších obvinení. Odsúdený má byť 22. septembra.
Na základe súdnych dokumentov spolupracoval Pakistanec pri pašovaní zbraní s dvoma iránskymi bratmi napojenými na iránske Islamské revolučné gardy.
Spojené štáty začali proti húsíom podnikať kroky v januári 2024 v reakcii na to, že jemenskí povstalci začali od novembra 2023 útočiť na komerčné lode v Červenom mori a Adenskom zálive. Tieto útoky boli prezentované ako podpora Palestínčanom počas vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy.