SME

V Nemecku vlani zaznamenali vyše 8 600 protižidovských incidentov

Počet antisemitských incidentov sa v priebehu dvoch rokov takmer strojnásobil.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BERLÍN. Židia v Nemecku sa vlani stali terčom 8627 antisemitsky motivovaných incidentov. Je to približne o 77 percent viac ako v roku 2023, keď bol zaznamenaný podobne prudký nárast. Vyplýva to zo správy Antisemitské incidenty v Nemecku 2024, ktorú v stredu zverejnilo občianske združenie Spolkový zväz výskumných a informačných centier pre antisemitizmus (RIAS). Informuje o tom agentúry DPA a AFP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023 zaznamenalo toto výskumné centrum v Nemecku pokračujúci nárast antisemitských incidentov. „7. október 2023 znamenal pre mnohých Židov začiatok novej éry. Ich životy sú rozdelené na obdobie predtým a potom,“ konštatuje sa v správe. Podľa jej autorov „pre Židov zostáva antisemitizmus fenoménom, ktorý formuje každodenný život v Nemecku“.

SkryťVypnúť reklamu

Štatisticky bolo v roku 2024 zaznamenaných takmer 24 antisemitských incidentov denne v porovnaní s 13 takýmito prípadmi v roku 2023. Podľa RIAS nič nenaznačuje tomu, že by sa mal tento trend spomaliť.

Zaznamenaný bol aj významný nárast násilných antisemitských činov. Centrum zdokumentovalo osem prípadov extrémneho násilia, 186 útokov, 443 prípadov zámerného poškodenia majetku a 300 vyhrážok. Celkový nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom má však tentoraz primárne politický kontext: antisemitizmus sa v roku 2024 prejavoval najmä na zhromaždeniach, vo forme antisemitských nálepiek na verejných priestranstvách a na univerzitách.

Počet antisemitských incidentov priamo namierených proti Židom a Izraelčanom sa v priebehu dvoch rokov takmer strojnásobil, a to z 331 prípadov v roku 2022 na 966 prípadov v roku 2024. Medzi incidentmi, ktoré mali jednoznačný politický alebo svetonázorový kontext, bol najbežnejšou kategóriou „antisemitizmus súvisiaci s Izraelom“ (5857 prípadov).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2024 zaznamenal RIAS aj 544 antisemitských incidentov s pravicovo-extrémistickým kontextom, čo je najviac od začiatku celoplošného monitorovania v roku 2020.

Správa Antisemitské incidenty v Nemecku 2024 je kompiláciou zistení pobočiek združenia RIAS pôsobiacich vo viacerých spolkových krajinách. Tieto centrá vytvorili v roku 2018 celoštátne združenie, ktoré je financované z rozpočtových prostriedkov spolkovej vlády.

Nemecko

Šéf nemeckej diplomacie Johann Wadephul prijal svoj poľský náprotivok Radoslawa Sikorského v Berlíne.

Wadephul uviedol, že nemecko-poľské partnerstvo je veľmi silné.


TASR
Ilustračné foto

Jedno z detí utrpelo ťažké zranenia, kým druhé je zranené ľahšie.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 10 051
  2. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 7 588
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 713
  4. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 550
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 351
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 734
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 923
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 1 946
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Sara Erraniová a Andrea Vavassori.

V ženskej štvorhre má na konte prvenstvá na všetkých štyroch grandslamoch a aj na OH 2024.


TASR
Artur Gajdoš a hráč Spartaka Trnava Kelvin Ofori.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí vo štvrtok 5. júna. Sledujte minútu po minúte.


a 2 ďalší
Tyrese Haliburton (vľavo) v drese Indiana Pacers a Shai Gilgeous-Alexander v drese Oklahoma City Thunder.

Oba americké štáty môžu prvýkrát v histórii zažiť oslavy titulu v basketbalovej NBA.


TASR
Futbalista MŠK Žilina a slovenský reprezentant do 21 rokov Adrián Kaprálik.

Spoza piva je tu späť so 128. epizódou.


Samuel Biroš a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu