WASHINGTON, BRATISLAVA. Cítia sa ako pešiaci v hre, ktorú nemajú pod kontrolou. Zahraniční študenti z celého sveta nevedia, či budú môcť študovať na amerických univerzitách vrátane tých najprestížnejších.
Americký prezident Donald Trump v utorok nariadil pozastaviť vydávanie študentských víz na veľvyslanectvách USA.
„Je to dehumanizujúce,“ uviedol pre agentúru Reuters Alfred Williamson, ktorý študuje na Harvardovej univerzite, ale ako občan Spojeného kráľovstva sa obáva o svoje študentské víza. „Sme chytení uprostred krížovej paľby medzi Bielym domom a Harvardom.“
Situácia nadväzuje na rozsiahle viac či menej úspešné pokusy Trumpovej administratívy zasahovať proti niektorým z elitných amerických univerzít, ktoré trvajú už niekoľko mesiacov. Trump a jeho ľudia označujú tieto univerzity za príliš liberálne.
Najmä Harvardova univerzita sa stala symbolom zrážok s Trumpovou administratívou, keď sa odmietla podvoliť viacerým vládnym požiadavkám a najprv prišla o miliardové dotácie.
Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová v súvislosti s pozastavením vydávania študentských víz povedala, že „berieme veľmi vážne proces preverovania, a to, kto prichádza do USA. Budeme v tom pokračovať.“
V článku sa dočítate:
- ako situáciu vnímajú zahraniční študenti,
- koľko zahraničných študentov bolo zapísaných v školskom roku 2023 - 2024 na amerických univerzitách,
- čo tvrdí na žaloby Harvardu Trumpova administratíva.
Strata záujmu
Niektorí zahraniční študenti už začali pochybovať o tom, či je dobré vyberať si univerzitu v Spojených štátoch amerických.
„Už teraz to ľutujem,“ povedal pre televíziu BBC 22-ročný čínsky študent, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity zo strachu z ohrozenia svojho študentského víza na Pennsylvánskej univerzite.
Študent povedal, že má síce šťastie, pretože jeho žiadosť už schválili, ale to nezmiernilo jeho neistotu. „Aj keď už budem študovať v USA, tak ma môžu zahnať späť do Číny bez toho, aby som získal titul,“ povedal. „Je to desivé.“
Podľa organizácie Open Doors, ktorá zhromažďuje údaje o zahraničných študentoch, bolo v školskom roku 2023 – 2024 na amerických školách zapísaných vyše 1,1 milióna študentov zo zahraničia. Vzdelávacie inštitúcie pritom zahraničným študentom často účtujú vyššie školné, čo predstavuje kľúčovú časť ich prevádzkových rozpočtov.
BBC uvádza, že pre Trumpov prístup hrozí medzi zahraničnými študentmi strata záujmu o štúdium v Spojených štátoch. Uchádzačov bude pravdepodobne ubúdať, pričom medzi študentskými konzultantmi už teraz panuje chaos, keďže nevedia, ako ľuďom radiť, pretože pravidlá sa menia veľmi rýchlo.

Zahraniční študenti, ktorí chcú študovať v USA, musia zvyčajne absolvovať pohovory na americkom veľvyslanectve vo svojej domovskej krajine, čo je v súčasnosti nemožné. Pre pozastavenie vydávania víz môžu navyše niektorí študenti stratiť štipendiá, čo ich stavia do zložitej finančnej situácie.
Trumpova administratíva podľa magazínu Politico zvažuje, že všetkých uchádzačov o štúdium v USA podrobí aj previerke toho, ako vystupujú na sociálnych sieťach. To by mohlo výrazne spomaliť spracovávanie žiadostí o študentské víza.
Trumpova odvetná kampaň
Prezident Trump iba prednedávnom zakázal Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov. Univerzitu obvinil, že na akademickej pôde dostatočne nebojuje proti antisemitizmu.
Harvard následne na Trumpovo rozhodnutie podal už druhú žalobu.
Americká sudkyňa Allison D. Burroughsová nateraz Trumpov zákaz pozastavila, pretože Harvard podľa jej slov preukázal, že by univerzite spôsobil „nenapraviteľnú“ ujmu. Ďalšie pojednávanie je naplánované na 29. mája.
Zastavenie príchodu zahraničných študentov na Harvard by univerzitu podľa denníka The New York Times úplne destabilizovalo.
Rektor univerzity Alan Garber po zrušení certifikácie Študentského a výmenného programu obvinil Trumpovu administratívu z „odvetnej kampane“ proti univerzite.

Prvú žalobu podala univerzita ešte v apríli, keď Trumpova administratíva zaslala Harvardu zoznam požiadaviek vrátane sprístupnenia informácií o každom zahraničnom držiteľovi študentského víza. Spolu je ich približne sedemtisíc a administratíva to žiadala do desiatich pracovných dní.
Podľa amerického ministerstva vnútornej bezpečnosti predstavujú žaloby Harvardu pokus o obmedzenie ústavne udelených právomocí prezidenta USA, pričom prijímanie zahraničných študentov je pre univerzity privilégiom, nie právom.
New York Times vládne kroky hodnotí tak, že Trumpova administratíva sa snaží využiť takmer všetky páky, ktoré má vláda k dispozícii, aby prinútila univerzity podriadiť sa súčasnej garnitúre.
Študent Williamson hovorí, že o situácii so svojimi študentskými vízami nevie nateraz nič. A hoci sa obáva, že sa študenti po kritike Trumpa stanú terčom útokov zo strany amerických úradov, váži si reakciu Harvardovej univerzity, ktorá podporila zahraničných študentov.
„To je jediný spôsob, ako si poradiť s niekým, ako je Trump,“ tvrdí Williamson. „Bude klásť jednu požiadavku za druhou. Z jednej požiadavky sa stanú tri a z troch päť.“