PRAHA. Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si predvolal čínskeho veľvyslanca v súvislosti s kybernetickým útokom, ktorý zasiahol české ministerstvo zahraničných vecí.
Podľa českých úradov vyšetrovanie s vysokou mierou istoty identifikovalo ako páchateľa skupinu APT31 napojenú na Čínu.
„Predvolal som čínskeho veľvyslanca, aby som jasne deklaroval, že takéto nepriateľské akcie majú vážne dôsledky pre naše bilaterálne vzťahy,“ uviedol Lipavský na sociálnej sieti X.
Ministerstvo vo vyhlásení spresnilo, že útok sa začal v roku 2022 a zameral sa na jednu z neklasifikovaných sietí rezortu.
„Škodlivú aktivitu vykonal kyberšpionážny aktér APT31, ktorý je verejne spájaný s čínskym ministerstvom štátnej bezpečnosti,“ uviedlo ministerstvo s odvolaním sa na výsledky vyšetrovania.
Praha zároveň vyzvala Čínu, aby sa zdržala podobných útokov a prijala primerané opatrenia na riešenie situácie.
Lipavský dodal, že „útočníkov sme zachytili počas prieniku“. Bezpečnostná informačná služba (BIS) vo svojej výročnej správe za rok 2024 označila Čínu za bezpečnostnú hrozbu. „Čínska ambasáda sa logicky zameriava na získavanie informácií o českej politickej scéne,“ uviedla BIS.
Čínske veľvyslanectvo v Prahe sa voči obvineniu ohradilo. Čína je obvineniami českej strany „silne znepokojená“ a označila ich za neopodstatnené.
Vo vyjadrení zverejnenom sa webe veľvyslanectva kritizovala, že ju ČR bez dôkazov a pod zámienkou kybernetickej bezpečnosti očierňuje.
„Musíme zdôrazniť, že čínska strana s tým rozhodne nesúhlasí a v súlade so zákonom bojuje proti všetkým formám kybernetických útokov. Hackerské útoky nepodporuje, nepropaguje ani netoleruje. Zároveň rozhodne nesúhlasíme s tým, aby niektoré štáty zneužívali otázku kybernetickej bezpečnosti na presadzovanie svojich úzkoprsých geopolitických záujmov,“ podotklo čínske veľvyslanectvo.
Vyzvalo tiež českú vládu, aby okamžite napravila svoje „nesprávne postupy“, ukončila „mikrofónovú diplomaciu“ a plnila rámec zodpovedného správania sa štátov OSN.