VIEDEŇ. Vyše 50 vzdelávacích inštitúcií v Rakúsku, najmä škôl, dostalo v uplynulých troch dňoch emaily s bombovými hrozbami, uviedol šéf rakúskeho Riaditeľstva pre štátnu bezpečnosť a spravodajské služby (DSN) Omar Haijawi-Pirchner.
Podobné hrozby dostali ešte uplynulý piatok aj školy v Nemecku, informuje agentúra DPA.
„Vyšetrovanie je v plnom prúde,“ povedal Haijawi-Pirchner pri predstavení výročnej správy tohto úradu vo Viedni a dodal, že DSN je úzkom kontakte s medzinárodnými partnermi, ktorých však nekonkretizoval.
Podľa televízie ORF už pred jeho vyhlásením potvrdilo bombové hrozby niekoľko regionálnych policajných hovorcov. V školách, ktorým boli adresované, sa však dosiaľ nijaké podozrivé predmety nenašli.
Obdobné emaily dostali uplynulý piatok aj školy vo viacerých nemeckých spolkových krajinách, konkrétne v Severnom Porýní-Vestfálsku, Bavorsku, Meklenbursku-Predpomoransku, Sasku a Porýní-Falcku.
Tamojšia kriminálna polícia hovorila v súvislosti s hrozbami o celoštátnej „kampani“, respektíve „fenoméne“.