TEHERÁN. Irán v pondelok vylúčil možnosť, že by v snahe dosiahnuť jadrovú dohodu so Spojenými štátmi pozastavil obohacovanie uránu.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí to uviedol na tlačovom brífingu v Teheráne, informujú agentúry AFP a Reuters.
Bakájí dôrazne odmietol správy, že by Irán mohol na tri roky zmraziť obohacovanie uránu v snahe dosiahnuť dohodu. „Irán to nikdy nebude akceptovať. Táto informácia je výplodom fantázie a je úplne nepravdivá,“ vyhlásil.
Doplnil, že zatiaľ nebol stanovený dátum šiesteho kola rokovaní s Washingtonom.
Krajina podľa neho čaká na ďalšie podrobnosti od sprostredkovateľa Ománu, pokiaľ ide o načasovanie ďalšieho kola. „Ak je z americkej strany dobrá vôľa, sme tiež optimistickí, ale ak sú rozhovory zamerané na obmedzenie práv Iránu, potom rozhovory nikam nepovedú,“ zdôraznil.

Predošlý piatok sa v talianskom Ríme uskutočnilo piate kolo nepriamych rokovaní medzi oboma stranami o jadrovom programe Teheránu. Podľa ománskeho ministra zahraničných vecí Badra al-Busajdího došlo k istému pokroku. Šéf diplomacie tiež vyjadril nádej, že sa v nadchádzajúcich dňoch podarí vyjasniť zvyšné otázky.
Teherán a Washington vedú od 12. apríla nepriame rozhovory na najvyššej úrovni od roku 2018, keď americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody veľmocí s Iránom. Tá zmiernila sankcie voči Iránu výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít. Teherán po odstúpení USA prestal dodržiavať dohodu a výrazne napredoval v jadrovom vývoji.
Západné mocnosti vinia Irán, že sa snaží získať jadrové zbrane. Teherán to dlhodobo popiera a tvrdí, že jeho jadrový program je určený výlučne na civilné účely.
Predstavitelia Trumpovej vlády trvajú na tom, že Irán nemôže pokračovať v obohacovaní uránu v rámci žiadnej možnej dohody.
Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí minulý týždeň povedal, že medzi rokujúcimi stranami sú naďalej zásadné rozdiely, a varoval, že ak sa budú USA snažiť Iránu zabrániť v obohacovaní uránu, k dohode medzi nimi vôbec nedôjde.
Zároveň vyjadril ochotu jeho krajiny podrobiť sa ďalším kontrolám jadrových zariadení. „Ak by chcel Irán získať jadrové zbrane, už by tak urobil,“ dodal Arákčí.