WASHINGTON, BRATISLAVA. Do veľkého pavilónu v zlatej farbe smeroval pomedzi stoly so slnečníkmi červený koberec. Vnútri sedeli ľudia za stolmi s bielymi obrusmi a na pódiu s projekčnou plochou stál rad rečníkov za pultmi.
Prítomný bol predseda vietnamskej vlády Pham Minh Chính či americký veľvyslanec Marc E. Knapper. Za ich prítomnosti neďaleko Hanoja 21. mája slávnostne otvorili stavbu nového luxusného golfového areálu za jeden a pol miliardy dolárov.
Areál sa volá Trump International Hung Yen a podľa magazínu Vietnam Investment Review pokrýva tisíc hektárov a po dokončení bude mať okrem 54-jamkového golfového areálu luxusné vily, rezort, obytnú štvrť a služby na medzinárodnej úrovni.
Pri otváraní objektu bol aj Eric Trump, druhý syn amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Komunistický režim vo Vietname po návšteve Erica Trumpa "urýchlil" vybavovanie projektu, pričom zástupcovia Vietnamskej vlády popri tom rokovali vo Washingtone o colnej dohode so Spojenými štátmi, napísala agentúra Reuters.
Trumpovské projekty vo Vietname bude "závidieť celá Ázia a celý svet," povedal podľa agentúry Eric Trump, ktorý bol po golfovom rezorte rokovať v Ho-či-minovom meste o stavbe mrakodrapu.
"Trumpovci určite nie sú prvou prezidentskou rodinou, ktorá profituje zo svojej verejnej funkcie, no urobili z nej väčší biznis ako ktokoľvek, kto doposiaľ obýval Biely dom. Rozsah prezidentského merkantilizmu vyráža dych," napísal denník New York Times v reportáži, v ktorej analyzuje ako Trumpovci speňažujú post prezidenta Spojených štátov.
Golfový areál vo Vietname totiž nie je jediným podnikom prezidentskej rodiny. New York Times v inom texte písali aj o večeri, ktorú usporiadal priamo Donald Trump pre ľudí, ktorí za pozvánku zaplatili v kryptomene $TRUMP, ktorú prevádzkuje Trumpova rodina a Trump ju spustil krátko pred nástupom do prezidentskej funkcie.
V článku sa dočítate:
- Ako Trump a jeho rodina speňažujú postavenie prezidenta USA,
- čo vieme o ďalších podnikoch Trumpovcov,
- ako Amerika znecitlivela a ako boli oveľa menšie kauzy v minulosti škandálmi,
- čo o Trumpových podnikoch píšu americkí novinári.
Za stretnutie s Trumpom sa platí
Väčšina účastníkov štvrtkového stretnutia v Trumpovom golfovom klube vo Virgínii sa dostala na zoznam pozvaných, pretože nakúpila jeho kryptomenu - konkrétne boli medzi top 220 majiteľmi meny.
Spomedzi nich 25 najzámožnejších držiteľov Trumpových virtuálnych peňazí dostalo štatút VIP hostí a príležitosť na súkromné stretnutie s prezidentom a neformálnu prehliadku Bieleho domu.
Trump sám na udalosť priletel z Bieleho domu na prezidentskej helikoptére, pričom jeho hostí pred bránami areálu vítal dav protestujúcich, ktorí niesli transparenty o tom, že vláda Spojených štátov by nemala byť na predaj.
Trumpova rodina dokonca zriadila webstránku, na ktorej si majitelia kryptomeny $TRUMP mohli pozrieť, koľko ešte musia nakúpiť, aby sa na večeru s prezidentom dostali.
NYT ako najúspešnejšieho hosťa identifikovali čínskeho miliardára Justina Suna, ktorý nakúpil $TRUMP za 40 miliónov dolárov.
"Teším sa na stretnutie a na to, ako sa porozprávame o budúcnosti kryptomien," povedal, pričom Trump, ktorý hovoril spoza pultu s pečaťou prezidenta Spojených štátov, kryptoinvestorom na večeri sľuboval uvoľnenie regulácií a ústretovosť.
Sun je pritom pre svoje praktiky v kryptoinvestovaní v súdnom spore s regulačným úradom USA, ten však podal žalobu ešte za čias prezidenta Joea Bidena.
"Bývalá administratíva vám znepríjemňovala životy. Išli po všetkých. Úprimne, bolo to nehorázne," vyhlásil pred hosťami Trump.
"Je to Mount Everest korupcie," povedal o podujatí demokratický senátor Jeff Merkley, ktorý sa zúčastnil na proteste pred bránami areálu.
Prezidentská hovorkyňa Karoline Leavitt povedala, že je absurdné naznačovať, že by prezident z verejnej funkcie profitoval.

Golf, kluby, lietadlo
Kontroverzie už Trump vyvolal okolo ochoty prijať od katarskej vlády ako dar dopravné lietadlo Boeing 747-8 v luxusnej úprave. Je totiž sklamaný, že príprava nových prezidentských lietadiel Air Force One od firmy Boeing trvá pridlho a myslí si, že lietadlo od Kataru môže mať ešte do konca svojho volebného obdobia.
Išlo by pritom o historicky najväčší dar, aký prezident Spojených štátov kedy prijal od cudzej vlády a plán, že by po Trumpovom odchode z Bieleho domu lietadlo prešlo pod Trumpovu prezidentskú knižnicu vyvolal podozrenia, že prezident by si ho rád nechal.
Výkonná zložka moci (po anglicky executive branch) je odborný termín, ktorým sa označujú vlády a odlišujú sa tak od zákonodarnej moci (parlament) a súdnej moci. V právnom štáte sú tieto zložky striktne oddelené.
Pod Trumpom však vo Washingtone vzniká elitný spoločenský klub, ktorý sa má volať Executive Branch.
Klub stavajú investori na čele s Omeedom Malikom, jedným zo sponzorov Trumpovej kampane a členské stojí pol milióna dolárov, napísal magazín Politico, ktorý sa k jednej z pozvánok dostal.
V investorskej skupine je pritom aj Trumpov prvorodený syn Donald junior. O polmiliónové členstvo sa môžu uchádzať len vopred pozvaní ľudia, a ako zistilo Politico, ambíciou investorov je vytvoriť najvýberovejší spoločenský klub vo Washingtone pre technologických magnátov, ktorí si chcú pestovať osobitné vzťahy s administratívou Donalda Trumpa.
Pri Clintonovej prekážal aj dobytok
"Už päťdesiat rokov sledujem korupciu a píšem o nej, ale z tohto sa mi ešte stále krúti hlava," povedal pre NYT Michael Johnston, profesor na Colgateovej univerzite v New Yorku.
Newyorský denník píše o zániku alebo až o "smrti odporu" v Amerike, ktorá ilustruje, ako ďaleko Trump dokázal posunúť línie prijateľnosti.
"Verejnosť to buď nikdy nezaujímalo alebo ju to zaujímať prestalo. Z osemdesiatich percent ju to nezaujímalo a z dvadsiatich sme preťažení a unavení," citujú NYT Paula Rosenzweiga, ktorý spolu s vyšetrovateľom Kennethom Starrom vyšetroval amerického prezidenta Billa Clintona.
Rosenzweig pritom neskôr slúžil v administratíve republikánskeho prezidenta Georgea W. Busha, no dnes podľa vlastných slov pochybuje, či nedostatok verejného pohoršenia nad Trumpom nespochybňuje dlhodobú domnienku o tom, že verejnosť si želá úprimnú a čistú politiku.
New York Times pripomínajú, že keď bol Bill Clinton prezidentom (1993-2001), jeho manželka Hillary musela vysvetľovať kauzu za stotisíc dolárov.
Zhruba dvanásť rokov pred manželovým nástupom do Bieleho domu totiž vďaka tisícdolárovej investícii do dobytka zarobila stotisíc dolárov. Jej obchody spustili vyšetrovanie, pretože Clintonovci museli vysvetľovať podozrenia, že Clintonovej sa tak darilo vďaka vplyvu jej manžela.
Denník na porovnanie cituje reportáž Wall Street Journal z februára tohto roka o tom, ako technologický magnát a majiteľ Amazonu Jeff Bezos navštívil Trumpovo floridské sídlo Mar-a-Lago, kde sa dohodol, že zafinancuje výrobu dokumentárneho filmu o prvej dáme Melanii Trumpovej.
Samotná Melania má na filme podľa denníkov zarobiť 28 miliónov dolárov. Táto transakcia zostala takmer bez povšimnutia, poznamenáva New York Times.