Článok pôvodne vyšiel na Aktuálně.cz
Je to jeden z najviac fascinujúcich príbehov v dejinách špionáže. Izraelčan Eli Kohen prenikol v 60. rokoch medzi sýrsku elitu, stal sa poradcom ministra obrany a odovzdával Tel Avivu informácie neoceniteľnej hodnoty.
Potom ho odhalili, mučili a popravili.
Po 60-tich rokoch sa archív Eliho Kohena dostal z rúk sýrskych špiónov k jeho vdove Nadi. Má ísť o gesto dobre vôle sýrskej vlády voči Izraelu.
"Prosím ťa, Naďa, aby si mi odpustila a postarala sa o seba a o deti. Postaraj sa o ich vzdelanie. Nič neodpieraj sebe ani im a udržujte kontakt s mojou rodinou
Môžeš si vziať niekoho iného, aby deti nevyrastali bez otca. Máš k tomu úplnú slobodu a prosím ťa, nestrácaj čas plačom nad tým, čo bolo, ale vždy mysli na budúcnosť.
Nezabudni sa modliť za mňa a otcovu dušu."
Tieto slová na rozlúčku napísal Eli Kohen niekoľko hodín pred svojou popravou.
Teraz sa jeho dopis konečne dostal k jeho 84-ročnej vdove Nadi - spolu s ďalšími dokumentmi z Kohenovho archívu jej ho minulý týždeň osobne odovzdal premiér Benjamin Netanjahu.
Kohenov životný príbeh tragicky vyvrcholil 18. mája 1965 v Damasku.
Na námestí Mučeníkov stojí drevená konštrukcia, ku ktorej eskorta privádza pochudnutého muža s fúzmi. Damaská elita ho poznala ako Kamála Amína Sábeta - bohatého a vplyvného muža. Teraz je verejne odhalené jeho skutočné meno: Eli Kohen.
Po poslednej modlitbe za prítomnosti rabína ho obesia. Na hrudi sa mu kolíše dlhý zoznam "zločinov proti sýrskemu ľudu".
Sýrčania sa mu mali za čo mstiť. Kohen, ktorý sa narodil v Egypte a hovoril perfektne arabsky, sa v Damasku usadil v roku 1961 ako bohatý arabský obchodník pôvodom z radov početnej sýrskej diaspóry v Južnej Amerike. Svoju kryciu legendu si budoval dôkladne.
Už v Argentíne sa zoznámil so sýrskym vojenským atašé Amínom al-Háfizom, ktorý sa po vojenskom puči v roku 1963 stal prezidentom (nie na dlho, len do prevratu v roku 1966, po ktorom nasledoval ďalší, ktorý v roku 1970 vyniesol k moci Háfiz al-Asada, otca nedávno zvrhnutého prezidenta Bašara Asada).
Vďaka svojmu šarmu, štedrosti (mnohým sýrskym politikom a dôstojníkom požičiaval peniaze) a inteligencii sa rýchlo stal dôverníkom najvyšších vojenských a politických predstaviteľov.
A dostával sa k prísne tajným informáciám - jeho priatelia z armády ho dokonca brali na návštevu vojenských stanovištiach na Golanských výšinách, kde si vďaka svojej fenomenálnej pamäti všetko zapamätal - plány sýrskych opevnení, rozmiestnenie mínových polí aj protilietadlovej obrany.
A to všetko z Damasku odosielal rádiodepešami do Tel Avivu.
Jeho správy umožnili Izraelčanom v šesťdňovej vojne v roku 1967 bleskovo prelomiť sýrsku obranu a obsadiť strategicky dôležité Golanské výšiny pre seba.
Kohenovi sa zrejme stalo osudným príliš časté vysielanie. Sýrska tajná služba s pomocou najnovšej sovietskej techniky nakoniec lokalizovala podozrivú rádiostanicu v Kohenovom byte v štvrti Abou Roummaneh, prestížnej časti metropoly. Jeho byt, kam chodili na vychýrené večierky vysokí dôstojníci, politici a biznismeni, sa nachádzal priamo oproti sídlu generálneho štábu sýrskej armády.
Kohenove večierky boli povestné a na pomery islamskej krajiny neobvyklé - tiekol na nich prúdom alkohol a o zábavu vysoko postavených hostí sa starli luxusné prostitútky.
V uvoľnenej atmosfére hostia strácali zábrany a Kohen, ktorý skoro nepil a opitosť iba predstieral, si zvyčajne všetko pamätal.

Jeho výsluchy boli brutálne. Mesiac bol vystavený neustálemu silnému svetlu, spal na betónovej podlahe a pri výsluchoch ho tvrdo mlátili.
Sýrčania ho prinútili vysielať ďalej ako dvojitého agenta, ale podarilo sa mu odvysielať dohodnutý signál, ktorý Mosad varoval, že pracuje pod nátlakom.
Podľa dostupných informácií sa zdá, že napriek tvrdým výsluchom Kohen neprezradil viac, než musel. Podarilo sa mu udržať v tajnosti kompletné informácie o izraelských špionážnych operáciách v regióne i niektorých kľúčových spolupracovníkov Mosadu.
Na súde sa potom správal pokojne a vyrovnane, zrejme bol zmierený s osudom.
Loading
...
Eli Kohen bol so svojou manželkou len poldruha roka. Potom odišiel do Sýrie a tam ho popravili. V priebehu svojho pobytu v Sýrii sa dostal do Izraela len trikrát. Naposledy pri príležitosti narodenia ich tretieho dieťaťa.
Kohen vtedy svojich nadriadených varoval, že sa jeho pobyt stáva stále riskantnejším. Podľahol však prosbám, aby sa vrátil ešte raz - na posledný turnus, ktorý sa mu stal osudným.
Teraz nová sýrska vláda poslala minulý týždeň do Izraela 2 500 dokumentov týkajúcich sa Eliho Kohena, ktorý je v Izraeli vnímaný ako národný hrdina.
Nový sýrsky prezident je pritom synom rodičov, ktorí pred Izraelčanmi utiekli po šesťdňovej vojne z Golanských výšin, ku ktorých získaniu Kohen svojimi informáciami tak pomohol.