DUBAJ. Pri leteckých útokoch na juhu Jemenu, ktoré sú pripisované Spojeným štátom, bolo údajne zabitých deväť členov teroristickej siete al-Káida vrátane miestneho veliteľa.
Útoky sa odohrali na viacerých miestach v hornatej oblasti Chabar Marakša v provincii Abján, kde sa skupina ukrýva. Informovala o tom agentúra AFP.
Očitý svedok uviedol, že na mieste videl päť zuhoľnatených tiel a zhorené auto. Ďalšie obete sa nachádzali na inom mieste. Médiá predtým informovali o piatich obetiach útoku.
Spojené štáty považujú odnož al-Káidy na Arabskom polostrove (AQAP) za jednu z najnebezpečnejších militantných sietí. Táto skupina vznikla v roku 2009 zlúčením jemenskej a saudskoarabskej vetvy al-Káidy a posilnila sa v chaose občianskej vojny v Jemene, ktorá od roku 2015 trvá medzi húsíjskými povstalcami podporovanými Iránom a jemenskou vládou s podporou koalície vedenej Saudskou Arábiou.
Spojené štáty začali s útokmi proti húsíom v januári 2024, ako reakcia na to, že jemenskí povstalci začali od novembra 2023 útočiť na komerčné lode v Červenom mori a Adenskom zálive. Tieto útoky boli prezentované ako podpora Palestínčanom počas vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy.
USA spustili svoje letecké a námorné údery spolu so Spojeným kráľovstvom. Ich terčom boli ciele v Jemene, ktoré patrili húsíom vrátane radarových systémov, skladov zbraní a odpaľovacích zariadení.
Začiatkom mája sa USA a vedenie húsíov dohodli na prímerí, ktoré nadobudlo účinnosť 6. mája, keď prezident Donald Trump oznámil dohodu sprostredkovanú Ománom. Na jej základe sa USA zaviazali ukončiť letecké a námorné údery na ciele spájané s húsíami, zatiaľ čo húsíovia mali prestať útočiť na americké lode v Červenom mori a pri prielive Báb al-Mandab.
Občianska vojna v Jemene si vyžiadala státisíce obetí a spôsobila jednu z najhorších humanitárnych kríz na svete, hoci po prímerí vyrokovanom OSN v roku 2022 boje výrazne utíchli.