BRUSEL. Ešte začiatkom októbra hovorila Európska komisia o znepokojení z obmedzovania právneho systému na Slovensku a blokovala takmer 800 miliónov eur z plánu obnovy. Po čiastočných úpravách trestného zákona však Únia ustúpila a peniaze pre Slovensko uvoľnila.
Robert Fico to vtedy nazval „veľkým víťazstvom vládnej koalície a obrovskou prehrou opozície“ a správy o oslabovaní justície jeho vládou nazval neobjektívnou.
Európsky parlament sa pritom na právny štát, no aj zneužívanie európskych fondov pozrie aj najbližšie týždne. Na Slovensko prídu celkovo tri delegácie europoslancov.
Jedna má kontrolovať ochranu peňazí európskych daňových poplatníkov, ďalšia bude monitorovať stav súdnictva či postoj k médiám. Na pretras by sa tak mohli dostať pochybné dotácie na haciendy z Pôdohospodárskej platobnej agentúry, no aj zákon o mimovládnych organizáciách či pokračujúce slovné útoky politikov na novinárov.

Aj keď monitorovacia skupina pre demokraciu a právny štát sleduje viacero štátov, misia na Slovensko bola podľa informácií SME prioritou pre väčšinu politických skupín v Európskom parlamente.
Europoslanec za vládny Hlas Branislav Ondruš napriek tomu tvrdí, že žiadne znaky ohrozenia slovenskej demokracie nevidí a konanie misie považuje za netransparentné.
V článku sa dočítate:
- s kým sa stretne delegácia pre kontrolu rozpočtu,
- kto bude kontrolovať princípy právneho štátu,
- ako reagovalo na podobnú misiu Maďarsko,
- čo Slovensku potenciálne hrozí.
Kontrolovať každý cent
Už v pondelok na Slovensko dorazí skupina štyroch europoslancov z európskeho Výboru pre kontrolu rozpočtu.
„Dostávame znepokojujúce správy o údajnom zneužívaní prostriedkov EÚ a porušovaní pravidiel, do ktorých majú byť zapojení vysokí úradníci a osoby napojené na slovenskú vládu,“ vraví vedúci misie, český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP/KDU-ČSL). Tieto otázky si podľa jeho slov vyžadujú dôkladnú nestrannú kontrolu.