WASHINGTON. Americká federálna sudkyňa v piatok zablokovala rozhodnutie administratívy prezidenta Donalda Trumpa zakazujúce Harvardovej univerzite prijímať zahraničných študentov.
Škola sa proti štvrtkovému rozhodnutiu Bieleho domu predtým odvolala a tvrdila, že je v rozpore s ústavou Spojených štátov.
Dočasný súdny príkaz bráni americkej vláde v tom, aby Harvardu odobrala certifikát pre program SEVP (program pre zahraničných a výmenných študentov v USA, pozn. TASR), ktorý škole umožňuje prijímať týchto študentov. „Trumpovej administratíve sa týmto zakazuje... zrušiť certifikáciu žalobcu v rámci programu SEVP,“ nariadila sudkyňa Allison Burroughsová.
Podľa univerzity je zákaz „najnovší akt vlády, ktorý je jasnou odvetou za to, že Harvard uplatnil svoje práva vyplývajúce z prvého dodatku ústavy, aby odmietol požiadavky vlády na kontrolu riadenia Harvardu, učebných osnov a ‚ideológie‘ jeho fakulty a študentov“.
„Ťahom pera sa vláda pokúsila vymazať štvrtinu hardvardských študentov – zahraničných študentov –, ktorí významne prispievajú k univerzite a jej poslaniu,“ uvádza sa v žalobe, ktorú univerzita podala na federálnom súde v štáte Massachusetts.
„Ide o najnovší akt vlády, ktorý je jasnou odvetou za to, že Harvard uplatnil svoje práva vyplývajúce z prvého dodatku k ústave, aby odmietol požiadavky vlády na kontrolu riadenia Harvardu, učebných osnov a ‚ideológie‘ jeho fakulty a študentov,“ dodala univerzita.
Nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva školstva začiatkom mája uviedol, že Harvardova univerzita nezíska žiadne výskumné granty od federálnej vlády, dokým nesplní požiadavky Trumpovej administratívy. Ministerstvo školstva už rozhodlo o pozastavení federálnych grantov pre Harvard vo výške 2,2 miliardy dolárov a Trump sa tiež snaží vysokú školu zbaviť štatútu inštitúcie oslobodenej od daní.
Trump a jeho administratíva odôvodňujú svoj nátlak na Harvardovu univerzitu a ďalšie univerzity údajným antisemitizmom a podporou palestínskej militantnej skupiny Hamas. Obvinenia prichádzajúce z Bieleho domu sú založené na kontroverziách a nepokojoch počas protestov proti vojne v Pásme Gazy, ktoré sa vlani konali na pôde viacerých univerzít a ich kampusov.
Cudzinci, ktorí na univerzite už študujú, musia po štvrtkovom rozhodnutí vlády prestúpiť na iné univerzity, inak by prišli o svoj pobytový štatút v USA, spresňuje agentúra DPA. V súčasnosti podľa AP na Harvarde študuje takmer 6800 zahraničných študentov pochádzajúcich z viac ako 100 krajín.