CAMBRIDGE, BRATISLAVA. Zhruba 6800 zahraničných študentov Harvardovej univerzity žije od štvrtka v neistote. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa sa totiž najnovším nariadením snaží spôsobiť, aby museli prestúpiť na inú školu, inak stratia povolenie na pobyt v krajine.
Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť totiž oznámilo, že prestížnej univerzite odobralo povolenie prijímať študentov zo zahraničia na akademický rok 2025/2026.
Šéfka tohto rezortu Kristi Noemová Harvardovu univerzitu obvinila z „udržiavania nebezpečného prostredia na akademickej pôde, ktoré je nepriateľské voči židovským študentom, podporuje sympatie k (palestínskej teroristickej organizácii) Hamas a uplatňuje rasistické politiky týkajú sa rozmanitosti, rovnosti a inklúzie“. Píše sa tak v stanovisku ministerstva, ktoré Noemová zverejnila na sociálnej sieti X.
Ide o najnovší zásah Trumpovej administratívy proti najstaršej americkej univerzite, ktorá patrí k jednej z najprestížnejších akademických inštitúcií na svete. Trumpovi sa totiž nepáči, že univerzita nespolupracuje pri jeho snahe zbaviť sa študentov, ktorí otvorene kritizujú vojnu v Pásme Gazy.
Zatiaľ čo študenti aj vyučujúci na Harvarde sa zamýšľajú nad svojou budúcnosťou, obavy sa čoskoro môžu rozšíriť aj na ďalšie univerzity. „Tento krok má zároveň slúžiť ako varovanie všetkým univerzitám a akademickým inštitúciám naprieč krajinou,“ varovala ich totiž najnovšie ministerka Noemová.
Harvard krátko po vydaní nariadenia Biely dom obvinil z „nezákonného" konania a zažaloval ho. Okresná sudkyňa Allison Burroughsová dala škole za pravdu a vládny zákaz dočasne zastavila. Ďalšie vypočutie sa uskutoční 29. mája v Bostone.
„Veľmi oceňujem tieto kroky Harvardu. Z rozhovorov, ktoré som doteraz viedla so študentmi a profesormi, mám pocit, že väčšina tento postoj podporuje tiež. Ľudia si tu uvedomujú dôležitosť akademickej slobody," hovorí pre SME slovenská študentka Michaela Pobudová, ktorá akurát na Harvarde ukončila magisterské štúdium verejnej správy. Jej promócia spadá práve na deň, keď má súd rozhodnúť o ďalšom dianí v kauze.
Jej štúdia by sa preto zákaz nemal dotknúť, no môže jej zmariť možnosť zostať v USA pracovať. „Stále zostávame v neistote. Nie je jasné, ako dlho sa tento spor môže tiahnuť a ako dopadne," dodáva.
V článku sa dočítate aj:
- prečo Trump útočí na Harvard,
- ako na to univerzita reagovala,
- aké sú reakcie tamojších zahraničných študentov,
- kto môže zo situácie vyťažiť.
Strach študentov
Na Harvardovej univerzite v súčasnosti študuje približne 27-tisíc študentov — pričom zhruba štvrtinu z nich tvoria študenti zo zahraničia. Najviac ich pochádza z Kanady, Číny, Indie, Južnej Kórey a Británie, vyplýva z dát univerzity. Sú medzi nimi aj Slováci. Pobudová má vo svojom ročníku ešte jednu Slovenku, celkovo odhaduje, že na celej škole momentálne študuje do desať jej krajanov.

„Je tu toľko študentov z celého sveta, ktorí prišli na Harvard, aby ho urobili lepším, aby zmenili Ameriku a zmenili svoje domovské krajiny k lepšiemu,“ povedal pre denník New York Times Karl Molden, študent z Viedne, ktorý práve ukončil druhý ročník. „Teraz hrozí, že sa to všetko rozpadne, čo mi láme srdce,“ dodal.